Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-02-05 15:06:28 przez system

Fałszywi „kominiarze”

Był już fałszywy wnuczek, hydraulik, a teraz naciągacze „wzięli” się za kolejną profesję! Wielicka policja zatrzymała oszustów, którzy udawali kominiarzy, sprzedających kalendarze.

W środę 3 lutego wieczorem oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce otrzymał zgłoszenie, że w miejscowości Brzegi trzech mężczyzn, udając kominiarzy, sprzedaje kalendarze.

Funkcjonariusze, którzy po kilku minutach pojawili się na miejscu zgłoszenia, zatrzymali do kontroli drogowej pojazd, którym poruszali się oszuści. Pasażerowie jak i kierowca zostali wylegitymowani. W trakcie czynności znaleziono kalendarze na rok 2016, dwie plakietki stwierdzające, że są kominiarzami oraz druki samokopiujące. Mężczyźni mieli na sobie ubrania przypominające strój kominiarza. Oszuści odwiedzali okoliczne domy, dokonywali fikcyjnych sprawdzeń przewodów kominowych i wentylacyjnych oraz oferowali kalendarze w zamian za dobrowolną opłatę. Jeden z nich okazał się osobą poszukiwaną przez organy ścigania. Mężczyźni usłyszeli zarzut oszustwa. Za popełnione przestępstwo grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Policja apeluje, zwłaszcza do osób starszych i samotnych, by zwracały szczególną uwagę, komu otwierają drzwi. W okresie zimowym przybywa fałszywych pracowników elektrowni, hydraulików czy osób podszywających się pod pracowników stowarzyszeń charytatywnych.

Policja zwraca się z prośbą o zgłaszanie się mieszkańców powiatu, którzy zostali oszukani przez nieuczciwych rzemieślników. Zgłaszać można się osobiście do Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce oraz telefonicznie pod numer tel. 997