Kategoria: Region
Opublikowano: 2019-06-28 19:39:06 przez system

Festiwal EtnoKraków również dla najmłodszych

Tegoroczna odsłona festiwalu EtnoKraków to nie tylko porywające koncerty, warsztaty i noce tańca, to również szereg wydarzeń dla najmłodszych wielbicieli muzyki świata. Między 30 czerwca a 7 lipca dzieci i rodzice będą mogli uczestniczyć w warsztatach tradycyjnego rzemiosła, nauczą się tradycyjnych tańców słowackich, włoskich i polskich, posłuchają bajkowych kołysanek i zatańczą podczas festiwalowych koncertów w specjalnie przygotowanych strefach.

Organizatorzy przewidzieli również dodatkowe udogodnienia, m.in. strefę rodzica z przewijakiem i ministrefę relaksu. Dzieci do lat trzech będą mogły uczestniczyć w koncertach za darmo.

Festiwal EtnoKraków/Rozstaje dla najmłodszychFot. materiały prasowe / KBFFestiwal EtnoKraków/Rozstaje to bez wątpienia festiwal szczęśliwych ludzi: początek wakacji, ciepłe wieczory i gorąca atmosfera sprawiają, że wielbiciele muzyki świata tłumnie stawiają się w festiwalowych lokalizacjach i dają się porwać czy to szalonemu tańcowi, czy lirycznej muzyce z najdalszych zakątków świata. Organizatorom festiwalu zależy na tym, by dobra zabawa nie omijała najmłodszych melomanów, dlatego z myślą o nich przygotowano szereg udogodnień i aktywności, którą umilą im uczestnictwo w EtnoKraków.

Scena przy Galerii KazimierzAktywności dla najmłodszych rozpoczynają się jeszcze przed festiwalem: w niedzielę, 30 czerwca, na scenie przy Galerii Kazimierz zespół Pokrzyk zaprosi na koncert i warsztaty polskich tańców tradycyjnych. Na małej scenie usłyszymy melodie wygrzebane ze starych zapisków, zbierane po wioskach od Białorusi po Mazury.

W czwartek, 4 lipca, ŻyWa Pracownia zorganizuje otwarte warsztaty rękodzielnicze, podczas których mali i duzi krakowianie (dzieci od piątego roku życia wraz z opiekunami) pod okiem instruktorów wykonać będą mogli z siana i tkanin figurki przedstawiające słynnego Lajkonika – brodatego jeźdźca w orientalnym stroju poruszającego się na koniu. Dokładnie tydzień po odbywającym się rokrocznie pochodzie Lajkonika posłuchamy legendy o jego harcach, dowiemy się czym jest buława i obejrzymy piękny strój zaprojektowany dla Lajkonika przez Stanisława Wyspiańskiego, który stanie się inspiracją do twórczej pracy.

W piątek, 5 lipca, włoski zespół Lassatil Abballari wciągnie wszystkich w szaloną zabawę. Spotkanie z grupą to kilkadziesiąt minut muzyki i tańca, w czasie których można zobaczyć oraz usłyszeć instrumenty i muzykę z wielu krajów. Dominować będą tańce francusko-belgijskie, galicyjskie, bretońskie, włoskie, żydowskie, irlandzkie i wschodnioeuropejskie. W sobotę, 6 lipca, warsztaty najpopularniejszych tańców krakowskich poprowadzi Kasia Chodoń wraz z zespołem Raraszek i wciągnie do tanecznej zabawy najmłodszych wielbicieli ruchu na świeżym powietrzu.

Wydarzenia na scenie przy Galerii Kazimierz potrwają od godz. 11.00 do 13.30. Na zajęcia nie obowiązują zapisy. Wstęp wolny.
Scena przy Nowohuckim Centrum KulturyRadosna atmosfera festiwalu EtnoKraków zagości w tym roku również w Nowej Hucie. 2 i 3 lipca od 16.00 do 17.00 Kasia Chodoń i grupa Raraszek zapraszają dzieci i rodziców na warsztaty krakowiaka, podczas których nie zabraknie oczywiście zabaw ruchowych, tańców i śmiechu. Wstęp wolny.

3 lipca o 18.00 grupa Swada i przyjaciele zaprezentują koncert dla najmłodszych „Bajkowe kołysanki”. Piękne melodie tradycyjne będą się tu przeplatać z autorskimi kompozycjami, które ukołyszą, uspokoją i utulą zarówno najmłodszych, jak i ich rodziców.
Bilety dla dorosłych dostępne w NCK i przez portal biletyna.pl. Dzieci do lat trzech na koncert wchodzą za darmo.

Strefy dla dzieci w Muzeum Inżynierii MiejskiejNa festiwalu nie zabraknie przestrzeni dla dzieci: w Muzeum Inżynierii Miejskiej podczas koncertów 3 i 4 lipca w wydzielonym pokoju rodzica będzie spokojnie przewinąć i nakarmić malucha, by mógł dalej uczestniczyć w festiwalowych koncertach. Przy wejściu na salę koncertową dla uczestników przygotowano strefę relaksu, w której będzie można odpocząć na leżaku i napić się chłodnej lemoniady, a pod specjalnym namiotem znajdzie się kącik Kids in Kraków, w którym znajdziemy drewniane zabawki, stoliki, kolorowanki i materiały Kids in Kraków. W sali koncertowej powstanie specjalna strefa przyjazna dzieciom, w której na dywanie i pufach najmłodsi będą mogli rozkoszować się dźwiękami muzyki świata (we współpracy z Galerią Kazimierz).
Pokój rodzica, strefa relaksu i strefa przyjazna dzieciom będą otwarte w dniu koncertów w Muzeum Inżynierii Miejskiej, 3 i 4 lipca, od godz. 16.30.

Strefy dla dzieci przy ul. Powiśle 11 (zakole Wisły)Podczas koncertów plenerowych, 5 i 6 lipca, w budynku Powiśle 11 znajdziemy pokój rodzica. Dzieci i rodziców zaprosimy również do bezpiecznej przestrzeni zorganizowanej przez portal Kids in Kraków i partnera dla Krakowa, właściciela Term Bukovina. Partner przygotował dla maluchów liczne atrakcje – dzieci będą mogły wziąć udział w zabawach oraz bezpiecznie tańczyć w rytm muzyki etno, a w specjalnie wydzielonej strefie etnociocie pomalują im buzie.
Pokój rodzica będzie otwarty dla dzieci w budynku Powiśle 11 w dniu koncertów plenerowych, 5 i 6 lipca, od godziny 16.00.
Wydzielona strefa wśród publiczności koncertów funkcjonować będzie 5 lipca od godz. 16.00 do ostatniego koncertu, a 6 lipca od godz. 17.00 do ostatniego koncertu, przy czym zabawy i atrakcje dla dzieci przewidziane są przez pierwsze dwie godziny funkcjonowania strefy.