Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-03-17 10:41:04 przez system

Galeria Architektury Gaga zaprasza

„Przestrzenie do życia” to tytuł najnowszej wystawy krakowskiej Galerii Architektury Gaga. Ekspozycja prezentuje dorobek Romualda Loeglera, zasłużonego dla Krakowa, a zarazem jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich architektów i urbanistów.

Urodzony w 1940 roku projektant w większości utrzymuje swoje projekty w stylistyce hi-tech. Czasem jednak, na pozór przypadkowo zestawione, geometryczne formy układają się w dekonstruktywistyczne budowle, które zawsze jednak cechuje funkcjonalny ład i logika. U Loeglera nic nie jest bowiem dziełem przypadku.

Oprócz praktyki architektonicznej Romuald Loegler aktywny jest jako animator życia architektonicznego i społecznego. W 1985 roku był współtwórcą organizowanego do dziś Biennale Architektury w Krakowie, w latach 1985–1991 pełnił funkcję redaktora naczelnego magazynu “Architekt”, a od 1992 jest szefem wydawnictwa RAM, wydawcy miesięcznika "Architektura i Biznes”.

Z okazji 75-lecia Romualda Loeglera 19 marca w Galeria Architektury Gaga otwarta zostanie jubileuszowa wystawa prezentująca jego dokonania jako architekta i urbanisty.

"W wielu przypadkach obiekty architektury poddawane są zarówno budowlanym jak i użytkowym przekształceniom. Natomiast układ miasta, jego przestrzeń stanowiąca społeczną własność, jest niejako przeciwieństwem prywatnych obiektów architektonicznych. Zatem tworzenie miasta to tworzenie koncepcji uformowania przestrzeni publicznej niezależnej od architektonicznej mody” – pisze w książce „Miasto to nie architektoniczna zabawa” Loegler. I dodaje: „Nazwiska znanych architektów są na ustach niemalże wszystkich, tych zaś, co budują miasta nie zna prawie nikt”.

Książka ta stanie się zarazem jednym z głównych mediów wykorzystywanych na jubileuszowej wystawie w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, środowisku w którym działa Galeri Architektury Gaga. Oba oblicza Loeglera – architektoniczne i urbanistyczne – podzielą przestrzeń ekspozycyjną na dwie sale. W pierwszej zobaczymy projekty i realizacje działającego od 1987 roku biura architektonicznego „Atelier Loegler i Partnerzy”, w drugiej – zaaranżowanej na wielką książkę - przenikniemy do świata urbanistyki widzianej oczami Loeglera.

Wystawa w Galerii Architektury Gaga to – jak zapowiada Loegler - preludium do przypadającego na przyszły rok Biennale Architektury w Krakowie, którego głównym hasłem mają być właśnie „Przestrzenie do życia”.

Wystawę pt. „Przestrzenie do życia” będzie można oglądać już od 19 marca w Galerii Architektury Gaga w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie. Galeria otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 11:00 – 19:00 oraz w soboty i niedziele od 10:00 – 17:00.

Wstęp wolny.