Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-10-02 15:10:27 przez system

„Gaudeamus Igitur” z Prezydentem RP

Tradycyjnie 1 października odbyła się uroczysta inauguracja 652. roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas uroczystości w auli Auditorium Maximum UJ dokonana została immatrykulacja 32 studentów reprezentujących wszystkie wydziały uniwersytetu, a także wręczenie nagród Rektora UJ "Laur Jagielloński" oraz odznaczeń państwowych. W tej wyjątkowej uroczystości wzięli udział Prezydent RP Andrzej Duda oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Zgodnie z tradycją uroczystości w Auditorium Maximum poprzedziła msza święta, którą o godz. 9.00 w kolegiacie św. Anny odprawił kardynał Stanisław Dziwisz. Po mszy, z Collegium Maius wyruszył orszak profesorów UJ, który ulicami Krakowa przeszedł do Auditorium Maximum. Jest to jedyna w ciągu roku okazja, aby zobaczyć profesorów i władze Uniwersytetu Jagiellońskiego występujących publicznie w tradycyjnych ubiorach akademickich. Reprezentowany był każdy z piętnastu wydziałów UJ, a każdy z profesorów ubrany był w togę, której kolor symbolizuje dany wydział.

Nagrody Rektora UJ „Laur Jagielloński” otrzymali w tym roku: prof. dr hab. Ryszard Nycz, prof. dr hab. Barbara Bilińska oraz prof. dr hab. n. med. Anetta Undas.

W roku akademickim 2014/2015 w Krakowie uczyło się 184 371 studentów (łącznie ze studentami studiów podyplomowych).