Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-03-19 14:05:21 przez system

Goethe-Institut zaprasza na niezwykły film

Jest to nowy kontrowersyjny obraz Jana Ledóchowskiego,pt. "Wujowie i inni", prezentowany już kilkakrotnie w Warszawie, Londynie, i Paryżu.

Niezwykła historia rodu, którego ziemiański etap życia brutalnie zakończyła II wojna światowa, a powstanie PRL postawiło członków jednej rodziny wobec różnych wyborów ideologicznych, w efekcie – w przeciwstawnych obozach politycznych.
Dzieje rodziny w dramatyczny sposób naznaczyła wojna.

Losy wojenne bohaterów były zmienne i tragiczne: we dworze w Małej Wsi znalazła schronienie senator RP, żydowskiego pochodzenia, w Zbydniowie SS dokonała krwawej masakry po przyjęciu weselnym, później w Powstaniu Warszawskim zginęła 22-letnia Magda Morawska.

Po wojnie, napiętnowani jako „zdrajcy i obszarnicy”, bohaterowie filmu stanęli przed wyborem nowej drogi życiowej. Rozdzieliła ich żelazna kurtyna, podzieliły odmienne poglądy polityczne. Część wybrała pracę na rzecz kraju na emigracji, inni pozostali w kraju.

Kajetan Morawski był ambasadorem w Paryżu polskiego Rządu na Uchodźstwie; Maciej Morawski był korespondentem Radia Wolna Europa - anonimowe telefony groziły mu porwaniem jego córki; Dominik Horodyński pozostał w kraju i był redaktorem naczelnym tygodnika warszawskiego „Kultura”; a Kazimierz Morawski był prezesem koncesjonowanej partii ChSS, członkiem Rady Państwa PRL, i bliskim współpracownikiem Edwarda Gierka i Wojciecha Jaruzelskiego - mówi o tym jak na Kremlu przed stanem wojennym grożono mu interwencją sowiecką.

Autor filmu rozmawia także z Anną Potocką, aresztowaną przez NKWD, i z Janem Lityńskim, wielokrotnie aresztowanym i internowanym opozycjonistą PRL.

Odbędzie się rozmowa z autorem i z Anną Potocką. Książkę z płytą DVD pt „Wujowie i Inni” można nabyć po filmie.

Więcej informacji na www.ledochowski.eu/wujowie

Reakcje widzów po premierze w Londynie na https://www.youtube.com/watch?v=k99fnv8CijU&feature=youtu.be

Masakra w Zbydniowie na <http://youtu.be/6SOlCG3ogjI>

Projekcja filmu odbędzie się w Goethe-Institut, Kraków, Rynek 20 o godzinie 18.00, 26 marca.