Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-10-10 11:25:36 przez system

Grodkowice: Wieczory z Muzyką Władysława Żeleńskiego

Fundacja im. Władysława Żeleńskiego, Gmina Kłaj, oraz Marta i Ireneusz Trybulcowie sprawujący kierownictwo artystyczne, zapraszają w listopadzie na koncerty z cyklu „Wieczory z muzyką Władysława Żeleńskiego”, promujące twórczość urodzonego w Grodkowicach narodowego kompozytora, Władysława Żeleńskiego, jednego z naszych najwybitniejszych twórców muzycznych końca XIX i początku XX wieku (zyskał on miano następcy Moniuszki).

20 listopada, godz. 18.00 Pałac Żeleńskich w Grodkowicach:
Koncert muzyki fortepianowej w wykonaniu Marii Gabryś, warszawskiej pianistki specjalizującej się w grze na fortepianach zabytkowych (będzie grała na polskim instrumencie firmy „Małecki” znajdującym się w grodkowickim pałacu). W programie m.in. prawykonanie zakupionej niedawno w antykwariacie nieznanej rękopiśmiennej kompozycji fortepianowej Żeleńskiego „Un songe” (Sen), dedykowanej przez kompozytora jednemu ze swoich nauczycieli z młodości, Janowi Germaszowi.
W programie weźmie udział również krakowska aktorka Anna Polony, która przeczyta fragmenty interesującej korespondencji rodzinnej Żeleńskich odnoszące się do kompozytora.

27 listopada, godz. 18.00 – Kościół parafialny w Łężkowicach (koło Grodkowic):
Koncert pt. „Odkrycia muzyki organowej”, na którym krakowski organista związany z Filharmonią Krakowską, Arkadiusz Bialic, wykona na organach kościelnych oraz własnej fisharmonii niedawno odnalezione kompozycje organowe Żeleńskiego – nieznane preludia organowe i fugi napisane w 1862 r., które zostały odszukane przez dyr. artystycznego, I. Trybulca, w jednej z bibliotek w Pradze czeskiej, gdzie kompozytor studiował w latach 1859-1866. Utwory te nie zostały dotychczas odnotowane przez muzykologów polskich.