Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-12-04 14:57:03 przez system

Haker ukradł i wyprał kilkadziesiąt milionów dolarów

Poszukiwany międzynarodowym listem gończym przez USA haker zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie współpracujących z funkcjonariuszami FBI. Mężczyzna odpowie za phishing i pranie brudnych pieniędzy – z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że z kont bankowych mógł wykraść kilkadziesiąt milionów dolarów.

Zatrzymanie było efektem współpracy policjantów wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie z funkcjonariuszami FBI. Dzięki temu ustalono, że poszukiwany międzynarodowym nakazem aresztowania obywatel Ukrainy może przyjechać do Krakowa. Policjanci wytypowali miejsce, w którym mógłby się zatrzymać. Jak się potwierdziło – trafnie. Mężczyzna zupełnie nie spodziewał się obecności policjantów w miejscu, do którego przyjechał – nie stawiał nawet oporu. Został zatrzymany 3 grudnia pod zarzutem phishingu i prania brudnych pieniędzy - w kwocie co najmniej 80 milionów dolarów amerykańskich. Trafił do policyjnego aresztu, 4 grudnia w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie zostały wykonane czynności procesowe z jego udziałem. Policjanci zabezpieczyli również sprzęt teleinformatyczny odnaleziony przy zatrzymanym.

W zatrzymaniu hakera policjantów wydziału do walki z cyberprzestępczością wspierali także policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie

Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone dla Zachodniego Dystryktu Karoliny Północnej. Dotyczy grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem środków płatniczych poprzez phishing i następnie praniem brudnych pieniędzy. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że z kont bankowych różnych osób mogło zostać wykradzionych co najmniej kilkadziesiąt milionów dolarów.