Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-06-06 16:33:06 przez system

Historia na żywo, czyli „Wieliczka Skręca Linę”

Każdy, kto w dniach 4-5 czerwca chciał poczuć atmosferę solnego miasta sprzed 200 lat, spędził czas na Trakcie Powroźników oraz na Trakcie Solnym w Wieliczce, gdzie już po raz trzeci odbyło się historyczne wydarzenie plenerowe pn.”Wieliczka Skręca Linę”.

W tych dniach na Trakcie Solnym oraz na Trakcie Powroźników zabawiali przechodniów kataryniarze z katarynkami oraz szczudlarze. Chętni skorzystali z darmowej przejażdżki przytulną i wygodną karetą lando z XIX w. Wszyscy uczestnicy mogli indywidualnie skręcać powrozy pod czujnym okiem przedstawicieli Warsztatu Powroźniczego, któremu przewodził p. Marek Skubisz. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja maszyn, narzędzi, wyrobów i materiałów powroźniczych. Tegoroczną nowością była wystawa rzeźby ludowej połączona z warsztatami rzeźbienia, a także prezentacja dawnego instrumentu – liry korbowej.

W niedzielę mieszkańcy Wieliczki, reprezentowani m. in. przez młodych piłkarzy z KS „Górnik” oraz z Akademii Piłkarskiej w Wieliczce, pobili Rekord Polski w skręceniu najdłuższej liny – jej długość wyniosła 152,5 m! Tę uroczystą chwilę uświetniła Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli „Wieliczka”, która , nawiązując do historycznego charakteru imprezy, grała m. in. marsze z epoki cesarza Franciszka Józefa.

Po raz drugi podczas wydarzenia „Wieliczka Skręca Linę” gościli przedstawicieli historycznego wojska Pułku 4 Piechoty Xięstwa Warszawskiego oraz oddziału wojska austriackiego z czasów napoleońskich. Żołnierze, ubrani w barwne mundury, założyli swój obóz nieopodal Traktu Powroźników. Tam właśnie, przy ognisku i smacznych kiełbaskach pokazywali zebranym, jak wyglądało życie obozowe dawnych wojaków. W ciągu dnia paradowali ulicami Wieliczki, prezentując nie tylko swoje umundurowanie, ale również broń i umiejętności strzeleckie, które słychać było daleko poza granicami miasta.