Kategoria: Region
Utworzono: 2019-11-08 22:23:00 przez Czas2012

Hrynkowski w krakowskim Muzeum Narodowym

Od 8 listopada 2019 roku w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie będzie można oglądać eskpozycję „Jan Hrynkowski. Opowieść artysty”, prezentującą jego bogatą twórczość – od początku pierwszego dziesięciolecia XX wieku do lat sześćdziesiątych oraz działalność innych artystów jego pokolenia.

Jan Hrynkowski – malarz, grafik, scenograf i animator życia artystycznego to bohater nowej wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Nie jest to jedynie monograficzna wystawa Jana Hrynkowskiego, lecz właśnie opowieść – o współtwórcy polskiej awangardy XX wieku, a zarazem o ważnych aspektach krakowskiego życia artystycznego pierwszej połowy ubiegłego wieku – mówi Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Jan Hrynkowski urodził się w 1891 roku niedaleko Lwowa. Swoje życie artystyczne silnie związał z Krakowem, gdzie w 1909 roku rozpoczął naukę w Akademii Sztuk Pięknych. Był współzałożycielem grupy Ekspresjonistów Polskich (późniejszych Formistów), których pierwsza wystawa w 1917 roku uważana jest za symboliczny początek ruchu awangardowego w Polsce. W 1925 roku wraz ze swoimi kolegami artysta założył ugrupowanie „Jednoróg”.

Jan Hrynkowski z dzisiejszej perspektywy wydaje się najbardziej „francuski” spośród pozostających w Krakowie malarzy dwudziestolecia międzywojennego. Jego twórczość, inaczej niż większości kolegów z jego pokolenia, ulegała dynamicznym zmianom. II wojna światowa nie stanowiła u niego jakiejś ważnej cezury, a mroczne, nie tylko dla sztuki, czasy socrealizmu lat powojennych jakby go nie dotyczyły. W twórczości Hrynkowskiego brak też okresu, który można by nazwać schyłkowym. Ostatnie dziesięć lat to czas ciągłych poszukiwań w dziedzinie malarstwa i grafiki, kiedy powstały niezwykle barwne i ciekawe – mówi Światosław Lenartowicz, kurator wystawy.

Na wystawie zostanie zaprezentowany wybór prac artysty, obejmujących malarstwo olejne, grafikę, rysunek oraz rzeźbę. Wśród tych dzieł zwiedzający odnajdą pejzaże, portrety, martwą naturę, a także prace inspirowane sztuką ludową. Pojawi się też ciekawa seria rysunków dokumentujących bywalców krakowskich kawiarni lat 50. i 60.

Jan Hrynkowski pracował także jako scenograf, m.in. w Starym Teatrze i Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach czy w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Na wystawie nie zabraknie więc wybranych realizacji scenograficznych, zaprezentowanych za pomocą fotografii projektów, projektów scenograficznych i kostiumowych oraz makiet.we obrazy – podkreśla Światosław Lenartowicz.

Wystawa – opowieść o pokoleniu artystów tworzących w czasie pierwszej wojny światowej pierwsze polskie grupy awangardowe pod szyldem ekspresjonizmu – jest możliwa przede wszystkim dzięki zgromadzonemu przez Hrynkowskiego archiwum, zawierającemu dokumenty, zdjęcia i teksty dotyczące środowiska artystycznego, przede wszystkim Krakowa, pierwszej połowy XX wieku. Archiwum to zostało uchronione i udostępnione przez żonę artysty Bogusławę Hrynkowską.

10 listopada MNK zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie oraz spotkanie z wdową po artyście, panią Bogusławą Hrynkowską. Oprowadzanie rozpocznie się o godzinie 12:00, a spotkanie o 13:30.
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.