Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-02-17 11:01:44 przez system

I ty możesz zbudować pomnik Armii Krajowej

16 lutego rozpoczęła się internetowa zbiórka na budowę pomnika Armii Krajowej w Krakowie. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę i to nawet bez wychodzenia z domu

Na portalu polakpotrafi.pl rozpoczęła się zbiórka crowdfundingowa, której celem jest budowa pomnika Armii Krajowej w Krakowie. Pomnik ma symbolizować narastającą siłę oporu Polskiego Państwa Podziemnego, a także stworzyć miejsce spotkań, uroczystości i odpoczynku w dawnej stolicy.

Zbiórka została zainicjowana przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Autorem projektu jest architekt Alexander Smaga. Pomnik ma powstać w Ogrodzie Pamięci Narodowej, w Bulwarze Czerwieńskim, u stóp Wawelu.

Rzeźba będzie miała kształt wstęgi wyłaniającej się spod ziemi, która formą odzwierciedla granice Polski z dnia wybuchu II wojny światowej. Pierwsze decyzje co do budowy pomnika zapadły w 2013 roku. Zatwierdziła je Rada Miasta Krakowa.

"Pomnik Armii Krajowej powstaje w sercu Polski, w sercu kraju. Położenie u stóp zamku Wawelu nad Wisłą pomiędzy zamkiem królewskim i mostem Grunwaldzkim. Koncepcja zgodna z uchwałą Rady Miasta, zakłada powstanie współczesnego kompleksu memoriału ku chwale polskiego wkładu w walkę o wolność narodu polskiego" – opisują inicjatywę organizatorzy.

Obecne władze Krakowa nie wyraziły zainteresowania projektem, upadł m.in. pomysł dofinasowania go z budżetu miasta, stad pomysł na inicjatywę obywatelską, kolejną już w tym obszarze.

Zbiórka będzie trwała 63 dni, minimalna kwota pozwalająca na budowę pomnika to 300 tysięcy złotych.