Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-02-26 20:07:33 przez system

II Aukcja Dzieł Sztuki

28 lutego o godz. 18.00, w hotelu Radissin Blu, przy ul. Straszewskiego 17 odbędzie się II Aukcja Dzieł Sztuki Polskiego Domu Aukcyjnego w Krakowie. Ofertę katalogową tworzą wybitne dzieła polskiej sztuki o interesującej historii.

Aukcje Dzieł Sztuki Polskiego Domu Aukcyjnego w Krakowie stają się ważnym elementem życia kulturalnego miasta i regionu. W sobotę 28 lutego po raz kolejny licytowane będą dzieła wybitnych twórców sztuki dawnej i współczesnej. Wojciech Kossak, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Jan Matejko, Roman Kramsztyk, Leon Wyczółkowski, Rafał Malczewski, Marcin Maciejowski, Jadwiga Maziarska, Erna Rosenstein – to tylko niektóre nazwiska z liczącego 80 obiektów katalogu aukcyjnego. Nie tylko malarstwo, ale również rzeźba, fotografia, grafika, sztuka najnowsza. Polski Dom Aukcyjny dąży do promocji współczesnych, krakowskich artystów, stąd na aukcji znajdą się dzieła Kacpra Bożka, Marleny Biczak, Władysława Podrazika, Bartosza Kokosińskiego czy Tomasza Barana. Oferta jest bez wątpienia bardzo różnorodna i bardzo dobra pod względem artystycznym.

Co szczególnie przykuwa uwagę w ofercie Polskiego Domu Aukcyjnego? Obrazy i ich historie. Kilka z nich odkrytych na nowo szczególnie rozbudza wyobraźnię.

Naga piękność
Światowej klasy dzieło Romana Kramsztyka "Portret Charlotty Bologny". Wystawiany w muzeach w Polsce i za granicą, reprodukowany w katalogach. Wyjątkowy obraz i wyjątkowa kobieta. Charlotta była przyjaciółką artysty. Wielokrotnie ją portretował. Sama również była malarką. Jej rodzice byli Włochami, pracowali w Filharmonii i Operze Warszawskiej.

Historia miłosna ukryta w obrazie
Około 130 lat temu na pudełku czekoladek namalowano obraz. Bombonierka była prezentem dla kobiety. Wielkiej miłości i przyszłej żony Wojciecha Kossaka. Piękny podarunek, dowód uczuciowego zaangażowania młodego Wojciecha, jest wyjątkowo osobistą pracą w dorobku artysty. Przedstawiony żołnierz - posłaniec, trzyma w ręku paczuszkę adresowaną do "Panny Marii Kisielnickiej". 22-letnią Maniusię Wojciech Kossak poznał w 1883 roku. Na obrazie nie przypadkowo pojawia się żołnierz. Młody Kossak służył w wojsku, był podporucznikiem rezerwy. Czułe listy wraz z rysunkami Kossak wysyłał Pannie Kisielnickiej podczas okresu narzeczeństwa.

Nie-grzeczna Zosia
Niemal 100-letni portret autorstwa Witkacego, a na nim postać Zosi fordanserki z warszawskiej "Oazy". Piękna pani do tańca, pracowała w luksusowym lokalu przy ulicy Wierzbowej 9. Bawił się tam m. in. Tadeusz Boy-Żeleński. W "Oazie" przez trzy lata (1908-1911) działał warszawski kabaret literacki Arnolda Szyfmana "Momus". Witkiewicz od 1927 roku pracował dla warszawskich dzienników, np. "Przeglądu Wieczornego". Rok później, w lipcu powstaje portret Zosi. W 1928 roku ukazuje się pierwsza wersja słynnego regulaminu "Firmy Portretowej". Eksperymenty z narkotykami, alkoholem, pod wpływem których Witkacy malował swoje obrazy, szczególnie portrety, sprawiały, że mają one niepowtarzalny charakter. Im bardziej Witkacy eksperymentował, tym portrety były bardziej "szalone" i "dziwne". Można nawet powiedzieć, że wyspecjalizował się w tej tematyce. "Portret Zosi Fordanserki z Oazy" należy do kategorii B w typologii portretów artysty.

Sacrum
Nowosielski namalował "Biały kościół" w wieku 25 lat, krótko po wojnie. Już wtedy widać zainteresowanie sferą sacrum, tak typową dla całej jego twórczości. Wczesna, młodzieńcza praca to prawdziwy unikat.

Marilyn
Eve Arnold i Marilyn Monroe. Fotograf i aktorka. Obie znakomite w swoim fachu. Przyjaciółki. Zdjęcie powstało na planie filmu "Skłóceni z życiem", gdzie Marilyn grała m. in. z Clarkiem Gable. Reżyserem był Arthur Miller. Nieco wcześniej Monroe i Miller się rozwiedli. Arnold należała do prestiżowej agencji Magnum Photos.

Katedra
Katedra Zygmuntowska na Wawelu oczami Leona Wyczółkowskiego wiek temu. Prostota i piękno. Szczególne dzieło dla miłośników artysty i jego wielkiego talentu. Miał niezwykłą umiejętność do przedstawiania architektury miejskiej i sakralnej. Praca z 1920 roku powstała rok przed wielką jubileuszową wystawą z okazji 50-lecia artystycznej działalności Wyczółkowskiego.

Szczegóły, zdjęcia oraz rozszerzone opisy prac: http://polskidomaukcyjny.com.pl/collections/auctions