Kategoria: Region
Opublikowano: 2017-01-19 15:37:40 przez system

Innowacyjna AGH

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie uplasowała się w czołówce polskich uczelni, które otrzymały najwięcej patentów i praw ochronnych na wzory użytkowe z Urzędu Patentowego RP

W 2016 roku naukowcy z AGH otrzymali łącznie 134 patenty i prawa ochronne zajmując tym samym drugie miejsce – za Politechniką Wrocławską (194 udzielone prawa).

W zestawieniu liczby zgłoszeń do Urzędu Patentowego RP AGH zajęła piąte miejsce – 85 zgłoszeń. W zeszłym roku spośród polskich szkół wyższych najwięcej wynalazków zgłosił Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie - 117 zgłoszeń.

- Różnorodność uzyskiwanych patentów pokazuje jak wszechstronną uczelnią jesteśmy. Wśród otrzymanych patentów mamy między innymi urządzenie do pionizowania osób niepełnosprawnych, sposób otrzymywania resorbowalnych implantów do leczenia ubytków kostnych czy układ chłodzenia ogniw paliwowych w bezzałogowych samolotach o napędzie śmigłowym. W zeszłym roku patenty uzyskały również takie oryginalne rozwiązania jak na przykład zestaw sprężysty do narty alpejskiej czy stacja ekranowa do wizyjnej kontroli przednich świateł samochodowych – wymienia prof. Jerzy Lis, Prorektor ds. Współpracy AGH.