Kategoria: Region
Opublikowano: 2018-01-24 21:38:59 przez system

Instalacja oczyszczająca powietrze w parku Jordana

W Krakowie w Parku Jordana zostanie zaprezentowany Smog Free Project – czasowa ekspozycja plenerowa – przyczyniająca się do oczyszczenia powietrza, autorstwa holenderskiego projektanta Daana Roosegaarde – informuje Urząd Miasta Krakowa.

Czym jest Smog Free Tower? To 7-metrowa wieża wykorzystująca opatentowaną technologię jonizacji do oczyszczania powietrza. Jest wyposażona w przyjazną środowisku technologię pozwalającą filtrować 30 tys. m3 powietrza na godzinę, zużywając do tego mniej elektryczności niż bojler. Jest jednocześnie największym oczyszczaczem smogu na świecie. Efektywność wieży została potwierdzona przez Politechnikę w Eindhoven.

  • Kraków został wybrany do tego projektu nieprzypadkowo – jest miastem, które jako jedno z pierwszych rozpoczęło walkę ze smogiem, podejmując szerokie działania na rzecz czystego powietrza – powiedział Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta.

Smog Free Project rozpoczął swoje światowe tournée od Chin, gdzie w 2016 roku skutecznie zwrócił uwagę na problem smogu. Projekt jest częścią szerszej wizji „Krajobrazy przyszłości” – motywu przewodniego w twórczości autora, łączącego ludzi, technologie i otoczenie do działań zmierzających ku poprawie jakości życia w środowisku miejskim.

/media/data/upload/Styczen/2018/4b.jpg

Smog Free Tower wpisuje się także w strategię i działania proekologiczne ING Banku Śląskiego. Partnerstwo tego banku w projekcie wynika z zaangażowania w działania związane z ochroną środowiska. W grudniu 2017 roku bank ogłosił deklarację ekologiczną, w której zobowiązał się do wspierania projektów związanych z walką z zanieczyszczeniami. Postulaty te są realizowane m.in. poprzez preferencyjne kredyty na domy pasywne i ekologiczne oraz wciąż rozbudowywaną flotę samochodów elektrycznych banku.

Szczegóły otwarcia Smog Free Tower i wydarzeń towarzyszących zostaną podane na początku lutego tego roku.

Foto: UMK