Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-09-02 15:34:37 przez system

IX Wielickie Miodobranie

To był zdecydowanie najsłodszy weekend tego roku - 29 i 30 sierpnia na wielickim Rynku Górnym odbyło się IX Wielickie Miodobranie pod honorowym patronatem burmistrza miasta i gminy Wieliczka oraz starosty wielickiego.

Przez kolejne dwa dni istniała niepowtarzalna okazja degustowania słodkości i najlepszych specjałów wielickich bartników, a także zakupienia miodu i innych artykułów pszczelarskich. Prezentacji lokalnych pasiek towarzyszył tradycyjny konkurs na najlepszą prezentację stoiska.

Jury w składzie: Urszula Rusecka – poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Tadeusz Luraniec – przewodniczący Rady Miejskiej oraz Barbara Zapadlińska – redaktor Panoramy Powiatu Wielickiego dokonało oceny stoisk i przyznało następujące nagrody:
- I miejsce i puchar Starosty Wielickiego dla Pasieki nad Świdówką – Roman Szlachta,
- II miejsce i puchar Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka dla Pasieki Krystyna – Krystyna Grochal,
- III miejsce i puchar Dyrektora Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce dla gospodarstwa pszczelarskiego – Jacek Smoroń.

Oficjalne otwarcie Wielickiego Miodobrania poprzedziła msza święta w kościele pw. św. Klemensa w Wieliczce, a następnie przemarsz z udziałem Orkiestry Dętej „Hejnał" z Byszyc, pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz Miasta i Gminy Wieliczka, Powiatu Wielickiego oraz zaproszonych gości. W programie niedzielnych uroczystości znalazły się również występy w wykonaniu Orkiestry Dętej „Hejnał” z Byszyc oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Raciborsko”.

Koncertowo zaprezentowały się wokalistki Weronika Kozłowska, Maria Czajczyk oraz krakowski zespół Crazy Hats. Na amatorów sportu i aktywnego wypoczynku czekał z kolei popis gimnastyki sportowej w wykonaniu dzieci i młodzieży z UKS „Gimnazjon”, prezentacja japońskiej sztuki walki kenjutsu oraz pokaz walk rycerskich, promujących prowadzone w Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce zajęcia Akademii Młodego Rycerza.

Wiadomo, że nikt nie przepada za słodkościami bardziej niż dzieci, dlatego sporo atrakcji przygotowano dla najmłodszej publiczności.

Dopełnieniem niedzielnego programu była prelekcja Jacka Nowaka na temat pszczół, produktów pszczelich i nieocenionego wpływu tych małych, pracowitych stworzeń na nasze życie.