Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-10-26 14:42:13 przez system

Jacek Purchla przewodniczącym UNESCO

Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2017 roku odbędzie się w Krakowie. Taka decyzja została podjęta podczas posiedzenia Komitetu w Stambule. 27 października w Paryżu prof. Jacek Purchla objął stanowisko przewodniczącego Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tę funkcję będzie pełnił przez najbliższy ro

Obrady odbywają się w Paryżu, gdzie znajduje się główna siedziba UNESCO. W tym czasie zaszczytne przewodnictwo Komitetu Światowego Dziedzictwa przejmie przedstawiciel Polski, którego kandydaturę na to stanowisko jednomyślnie zaaprobowali delegaci zgromadzeni w Stambule. Jest nim przewodniczący Polskiego Komitetu do spraw UNESCO, profesor Jacek Purchla, wybitny znawca problematyki ochrony i konserwacji dziedzictwa kulturalnego, twórca i wieloletni dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

Powierzenie Polsce przewodnictwa i organizacji tej niezwykle ważnej sesji UNESCO, decydującej o działaniach ochronnych wobec najbardziej wartościowych dóbr kultury i przyrody na całym świecie, jest wyrazem międzynarodowego uznania wkładu naszego kraju dla ratowania i konserwacji dziedzictwa, zgodnie kryteriami Konwencji UNESCO z 1972 roku w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego.

W lipcu 2017 roku około 1000 delegatów ze 190 krajów będzie obradować w jednym z najnowocześniejszych obiektów konferencyjnych w Europie – w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

O możliwość organizacji Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO starały się Ministerstwa: Spraw Zagranicznych oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kraków w rywalizacji o możliwość zorganizowania sesji pokonał Wietnam.

Przewagą Krakowa nad innymi lokalizacjami było centralne położenie naszego miasta oraz dobrze rozwijające się lotnisko Kraków Airport, oferujące wiele połączeń we wszystkich niemal kierunkach świata. Jednym z decydujących argumentów za kandydaturą Krakowa był wyjątkowy obiekt, w którym odbędzie się sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO – Centrum Kongresowe ICE Kraków.