Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-06-20 13:13:43 przez system

Jadalnia Twoich marzeń-jak ją urządzić?

Pokój jadalny stanowi wyjątkową przestrzeń w naszych domach. Zazwyczaj spotykamy się w nim z pozostałymi członkami rodziny, by z okazji wolnego dnia celebrować wspólnie wystawne obiady czy kolacje. Na co dzień wszyscy jesteśmy zabiegani i nie mamy czasu na przygotowywanie większych posiłków, zatem czas spędzony przy stole jest czymś nadzwyczajnym, odświętnym, podobnie jak zjazdy rodzinne czy święta. Wtedy ukoronowaniem kuchennych wysiłków jest wieczerza złożona z pysznych dań.

Choć to spotkania rodzinne w dużej mierze decydują o charakterze pokoju jadalnego, warto urządzić ją w taki sposób, by aranżacja maksymalnie ułatwiła nam organizację przyjęć czy wydawanie posiłków. Podpowiadamy, jakie ustawienia będą funkcjonalne i wygodne.

Open space – jadalnia na pograniczu pokoju dziennego

Kiedy nasze mieszkanie nie jest dostatecznie duże, jadalnię możemy wydzielić z fragmentu salonu i ustawić w nim stół i krzesła. Wtedy warto zainwestować w stół rozkładany, który doskonale sprawdzi się na wypadek większych spotkań rodzinnych. Ważne jest, by ustawić stół w miejscu, które nie będzie stanowiło przeszkody dla naszego ruchu po mieszkaniu. Najlepszym testem ustawienia okaże się podawanie jedzenia – jeśli sparaliżuje to ruch w domu, musimy rozważyć inną lokalizację stołu.

Drugim równie popularnym rozwiązaniem, czerpiącym z otwartej przestrzeni, jest stworzenie jadalni na pograniczu salonu i kuchni. Wtedy stół, centrum jadalni, powinien znajdować się bliżej kuchni. Wcielenie takich planów wymagać od nas będzie w zasadzie jedynie zakupu stołu i wygodnych krzeseł, gdyż nasza jadalnia nie będzie ściśle formalna. Jedyną niedogodnością, jaką pociągają ustawienia uwzględniające wydzielenie jadalni z całości, mogą być ewentualne przesunięcia innych mebli na wypadek organizacji dużych spotkań. Na co dzień jednak będzie to wygodne i pozwoli spędzić czas z rodziną, która będzie przebywać w jednym pomieszczeniu. Dodatkowo mamy gwarancję, iż taka część jadalna będzie zawsze dobrze oświetlona.

Osobne pomieszczenie

Jeśli jadalnia ma być reprezentacyjnym miejscem naszego domu, powinna mieć wydzielone osobne pomieszczenie – najlepiej połączone z tarasem lub ogrodem i usytuowane na wprost drzwi wejściowych, co zaakcentuje naszą gościnność. Takie rozwiązanie pozwala na dodatkowe wyposażenie – złożone nie tylko z krzeseł i stołu, ale też chociażby niezwykle praktycznego i powracającego do łask kredensu. Jeśli optujemy za osobnym pokojem jadalnym, warto rozważyć jego zakup – ułatwi on serwis i przechowywanie wszystkich niezbędnych sprzętów. Wtedy na wypadek obiadu czy kolacji szybko wyciągniemy eleganckie obrusy, sztućce Hefra oraz zastawę i sprawnie podamy pyszności na stół. Podobnie jak w przypadku jadalni wydzielonej z całości, konieczne będzie zadbanie o dobre doświetlenie światłem dziennym – mrok nie sprzyja tworzeniu klimatu.

Na co dzień oddzielna jadalnia może z powodzeniem pełnić inne funkcje, np. pokoju do pracy czy nauki dla dzieci. Wybór ostateczny należy jednak do nas, zatem najlepiej dostosować go do naszych możliwości i metrażu mieszkania.