Kategoria: Region
Opublikowano: 2020-01-22 20:50:02 przez eb

Jak świętowano 70 - lecie Nowej Huty

Warsztaty, spektakle, zabawy na świeżym powietrzu, sylwester, jarmark bożonarodzeniowy, specjalne wydawnictwo jubileuszowe z kalendarium wydarzeń i artykułami o Nowej Hucie oraz piknik z okazji Dnia Otwartego Magistratu przy budynku urzędu na os. Zgody – tak świętowaliśmy 70. urodziny Nowej Huty w 2019 roku.

W programie znalazło się ponad 100 wydarzeń i projektów. Mieliśmy okazję bawić się na świeżym powietrzu oraz w klubach, salach teatralnych czy kinowych. Przewidziano atrakcje dla każdej grupy wiekowej. Najmłodsi poznali zapomniane zabawy podwórkowe, odkryli tajemnice Nowej Huty, oglądali spektakle i grali w gry terenowe.

W programie jubileuszu znalazły się również imprezy cykliczne: inauguracja Cracovii Sacra, projekty w ramach Nocy Poezji, Nocy Muzeów, Nocy Teatrów, Nocy Tańca, Nocy Jazzu. Nowa Huta roztańczyła się podczas Krakowskiego Święta Muzyki na scenie plenerowej Nowohuckiego Centrum Kultury wystąpiło czterech artystów: Sokół Orchestra, Patrick the Pan, LIMBOSKI i Renata Przemyk.

Nie można pominąć wydarzeń, które już na stałe wpisały się w obraz dzielnicy gala operowo-operetkowa, Bulwar(t) Sztuki nad Zalewem Nowohuckim czy Dni Nowej Huty z korowodem nowohuckim.

O Nowej Hucie nie zapomniano również podczas Dni Magistratu. W 2019 roku miasto świętowało w dwóch miejscach – zarówno w magistracie przy placu Wszystkich Świętych, jak też w obchodzącej jubileusz dzielnicy, gdzie odbył się wyjątkowy piknik.

Atrakcjami były też spacery tematyczny po Łąkach Nowohuckich, konkursy i warsztaty edukacyjne, gry i zabawy podwórkowe, spotkanie z autorką książki „Kotek Włodek z Nowej Huty”, warsztaty modowe oraz aktywności sportowo-rekreacyjne. Na gości czekały także atrakcje przygotowane przez straż miejską, straż pożarną i wojsko. Mieszkańcy pobili rekord we wspólnym odśpiewaniu „Piosenki o Nowej Hucie” i zostali uwiecznieni na pamiątkowym zdjęciu „Nowohucianie na 70-lecie”.

W swoje 70. urodziny Nowa Huta tętniła życiem również w grudniu. Po raz pierwszy odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy. Na placu przed Nowohuckim Centrum Kultury od 14 do 22 grudnia, na stoiskach mogliśmy kupić prezenty od lokalnych producentów i rzemieślników oraz skosztować tradycyjnych specjałów. Jarmarkowi towarzyszył również koncert kolęd i pastorałek, wykonanych zarówno w tradycyjnych, jak i w nowoczesnych aranżacjach.

W Nowy Rok weszliśmy tanecznym krokiem, a to za sprawą zabawy sylwestrowej. Na alei Róż przenosiliśmy się w czasie. Repertuar otworzyły lata 70., a DJ poprowadził gości przez kolejne barwne dekady, docierając do współczesnych światowych hitów. Sylwestrową prywatkę uzupełniła wspólna nauka tańca, konkurs dla uczestników oraz pokaz efektów specjalnych.

By wszyscy mieszkańcy miasta mogli godnie świętować jubileusz Urząd Miasta Krakowa przygotował specjalną publikację jubileuszową. Było to praktyczne źródło wiedzy o nadchodzących wydarzeniach, ale też ciekawa pamiątka. W wydawnictwie znalazło się kalendarium z najciekawszymi wydarzeniami jubileuszowymi i opowieści o dzielnicy i jej mieszkańcach. Publikacja pokazywała Nowa Hutę na przestrzeni 70 lat, podkreślając jej teraźniejszość.

Jubileuszowi towarzyszyła również kampania informacyjno-promocyjna. Były afisze, plakaty, a ulice zostały ozdobione flagami. Miłośnicy komunikacji miejskiej mogli przejechać się specjalnym jubileuszowym tramwajem.

Fot. Tom Rollauer