Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-03-28 15:17:13 przez system

Jakie zwierzę dla dziecka?

Każde dziecko marzy o swoim własnym zwierzątku. Często zamęczając rodziców prośbami o małego pupila. Niestety rodzice mają wiele wątpliwości w stosunku do pomysłu sprowadzenia zwierzaka do domu. Boją się, że dziecko może nie podołać nowym obowiązkom, a nawet, że zwierze może ich dziecku zaszkodzić.

W pewnym momencie każde dziecko zaczyna marzyć o małym pupilu, którym mogłoby się opiekować. Pojawiają się prośby o psa, kota, królika, chomika, papugę czy rybki. Jednak reakcja rodziców nie zawsze jest zgodna z entuzjazmem ich pociechy. Niekiedy rodzice boją się podejmowania takich zobowiązań i nie chcą zwierzęcia w domu. Często też boją się konsekwencji zdrowotnych, jakie dla ich dzieci niesie ze sobą obecność zwierząt w domu. Jednak według ekspertów nie ma się czego obawiać. Zwierzęta mają wręcz zbawienny wpływ na nasze dzieci, zarówno fizyczny jak i psychiczny. Dzieci, które posiadają domowego pupila są bardziej wesołe, otwarte i opiekuńcze.

### Jakie zwierzę i dla kogo?

To jakie zwierze wybierzemy zależy od naszych indywidualnych preferencji, wieku naszego dziecka i stanu jego zdrowia. Przede wszystkim decyzję tę powinniśmy podjąć po głębokim przemyśleniu wszystkich za i przeciw. Zwierzę to ogromne zobowiązanie, czasem nawet na kilka lat. Nie może to być impuls, kaprys chwili. Musimy także zastanowić się, które zwierzę będzie odpowiednie dla naszego dziecka, weźmy pod uwagę wiek dziecka i jego stan zdrowotny. Musimy pamiętać, że im dziecko młodsze tym więcej obowiązków związanych z pupilem będzie spoczywać na nas rodzicach. Ważne jest także to, czy nasze dziecko nie ma alergii i nie jest uczulone na przykład na sierść zwierząt. Jeśli tak musimy unikać tego rodzaju zwierzątek. Psy, koty, króliki, świnki morskie na pewno nie wchodzą w grą.

### Pies i kto

Najczęściej wybieranymi przez dzieci zwierzakami są psy i koty. Nie ma chyba dziecka, które nie marzyłoby o własnym włochatym przyjacielu. Jednak pamiętajmy psy i koty to duże zobowiązanie. Przede wszystkim psy żyją dość długo, bo od 10 nawet do 20 lat. Podobnie z kotami te również dożywają około 20 lat. Pamiętajmy w przypadku psa będziemy musieli 2-3 razy dziennie wychodzić z nim na spacery. Regularnie w wypadku tych zwierząt musimy także odwiedzać weterynarza w celu odpowiednich szczepień.

### Chomik, świnka morska, królik

Nieco mniejszym futerkowym pupilem może być chomik, świnka morska, mysz lub królik. Te zwierzątka z kolei potrzebują własnej klatki, w której będą na co dzień żyły oraz odpowiedniego sprzętu (legowiska, domek, miseczki na jedzenie, poidło, kołowrotek).

### Rybki i żółwie

Nieco mniej kłopotliwe są zwierzęta takie jak rybki i żółwie. Na co dzień wymagają mniejszej uwagi niż pies czy kot. Jednak i dla nich będziemy musieli przygotować odpowiednie lokum. Żółwie mieszkają w terrarium, rybki z kolei w akwarium. W przypadku rybek potrzebne nam będzie podłoże do akwarium, rośliny, specjalistyczne urządzenia techniczne takie jak: filtr, świetlówka, specjalna grzałka akwariowa. (źródło: <http://www.plantica.pl/> )