Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-12-11 14:48:21 przez system

Kardynał Macharski odznaczony Srebrnym Medalem Cracoviae Merenti

Prezydent Jacek Majchrowski, kardynał Stanisław Dziwisz, ks. kardynał Marian Jaworski, wojewoda małopolski Józef Pilch, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Piotr Leidler, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk, przedstawiciele Bractwa Kurkowego i Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej oraz wielu innych znamienitych gości wzięło udział w XXXII Uroczystej Sesji Rady Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa zwołanej dla wręczenia Srebrnego Medalu Cracoviae Merenti Jego Eminencji ks. kardynałowi Franciszkowi Macharskiemu.

Sesja odbyła się w czwartek, 10 grudnia. Medal Cracoviae Merenti to najwyższe odznaczenie Miasta Krakowa, przyznawane przez Radę na wniosek Komisji Medalu, w uznaniu szczególnych zasług dla naszego miasta. "Kiedy w 2005 roku ksiądz kardynał Franciszek Macharski przechodził na emeryturę, ofiarowaliśmy mu księgę wdzięczności – księgę napisaną „od serca”, przez ludzi, którzy wypełnili ją ciepłymi, osobistymi słowami. Dziś honorujemy Eminencję w sposób może bardziej oficjalny, przyznając mu najwyższe będące w dyspozycji miasta odznaczenie – ale nasze intencje pozostają te same. Chcemy, aby Ksiądz Kardynał ani na chwilę nie zwątpił w pamięć, oddanie i wdzięczność swojego Krakowa. Dziękujemy Eminencji za 27 lat przewodniczenia kościołowi krakowskiemu, za wielkie dzieło rozbudowy Sanktuarium w Łagiewnikach, niekwestionowane zasługi dla środowiska naukowego, za wkład w rozwój duchowy i społeczny naszej wspólnoty" - napisał w laudacji prezydent Majchrowski.

Jak czytamy w uzasadnieniu do przyjętej przez Radę Miasta uchwały Ksiądz Kardynał Franciszek Macharski „jest zawsze blisko słabszych i tych, którym odmawiano wsparcia. Z mądrością i rozwagą przeprowadził Kościół krakowski przez okres stanu wojennego, wspierał „Solidarność” i niezmiennie zabiegał o prawa internowanych i ich rodzin. Poparł inicjatorów Białego Marszu zorganizowanego po zamachu na Jana Pawła II. Starania Księdza Kardynała przyczyniły się do wybudowania bazyliki i rozbudowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Wznowił i ożywił działalność „Caritas”, zainicjował działanie oświęcimskiego Centrum Dialogu i Modlitwy. Podczas swego pontyfikatu doprowadził do powstania domów samotnej matki, rodzinnych domów dziecka, zakładów opiekuńczo-leczniczych, poradni psychologicznych, schronisk dla bezdomnych”.

- 27 lat posługi arcybiskupiej Księdza Kardynała to lata Solidarności, Stanu Wojennego, lata odzyskiwania przez Polaków tożsamości, wreszcie lata budowy niepodległego państwa polskiego. Do zbioru wielkich narodowych symboli przeszła postać Księdza Kardynała Macharskiego stojącego wraz z tysiącami wiernych przed Pałacem Arcybiskupim i modlącego się za umierającego papieża Jana Pawła II. Miasto Kraków czuje się zaszczycone, że Ksiądz Kardynał Macharski przyjął ten szlachetny tytuł. Od teraz Medal Cracoviae Merenti będzie miał jeszcze większą wagę, bo jego laureatem jest właśnie Kardynał Franciszek Macharski. Składamy podziękowania za jego opiekę, modlitwę i troskę, którą otacza nas przez te wszystkie lata. Na zawsze będziesz Księże Kardynale w naszych sercach, pozostając naszym krakowskim Aniołem – powiedział prowadzący sesję przewodniczący RMK Bogusław Kośmider.

Uroczystość uświetnił występ chóru Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II „Psalmodia”.

Kardynał Franciszek Macharski został wielokrotnie wyróżniony przez liczne instytucje i organizacje za szlachetną działalność oraz wspomaganie potrzebujących. Odznaczony Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, Orderem Oficera Legii Honorowej, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski; kawaler Orderu Uśmiechu, w 2005 roku uhonorowany został odznaką Prezydenta Miasta Krakowa Honoris Gratia z numerem 1.

W tej kadencji Rady Miasta Krakowa nie przyznano jeszcze Srebrnego Medalu Cracoviae Merenti. Brązowym odznaczeniem zostali uhonorowani: Sobiesław Zasada oraz Opera Krakowska.