Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-05-31 12:03:34 przez system

Kogo ugościmy na ŚDM?

Uganda, Chile, Nebraska i Korea Południowa – na terenie diecezji tarnowskiej w Tygodniu Misyjnym, jak i Głównym ŚDM nie zabraknie różnych kultur, języków i ogromnej radości z przyjęcia gości.

6645 pielgrzymów odwiedzających diecezję tarnowską w czasie Tygodnia Misyjnego będzie rozlokowanych w 9 częściach diecezji. W okręgu ciężkowickim znajdą się Francuzi, Włosi, Ukraińcy (554 osoby), w dąbrowskim – Włosi, Francuzi, Hiszpanie, Norwedzy, Anglicy, mieszkańcy Nebraski czy Ugandy – łącznie 489 pielgrzymów. Okręg dębicki odwiedzą Czesi, Niemcy, Boliwijczycy, obywatele Peru i Chorwacji (745 osób), a do Krynicy zjadą Francuzi w dużej 1022-osobowej grupie.

W Limanowej będą gościć grupy z Chile, Francji, Czadu, Brazylii, Włoch, Madagaskaru, Austrii, Niemiec i Ukrainy – łącznie 1047 osób. Okręg tarnowski zamieszkają Ukraińcy, Niemcy, mieszkańcy Konga, Atlanty, Korei Południowej, Chile, Ekwadoru, Słowacji, Peru, i Nowego Jorku (988 pielgrzymów), Zarówno do Mielca, jak i Nowego Sącza trafią Francuzi, grupy odpowiednio 400 i 650 osobowe. Natomiast Stary Sącz odwiedzą Włosi i Austriacy w liczbie 750 osób.

Pielgrzymami w całej diecezji opiekować będzie się będzie przede wszystkim młodzież. Razem z gośćmi będzie ona dużo się również podróżować – pokazując piękno diecezji, by na końcu udać się z nowymi przyjaciółmi do Krakowa.
– W dużym procencie kwestia transportu naszych młodych jest rozwiązana – mówi ks. dr Paweł Górski, diecezjalny koordynator ŚDM. – W Tygodniu Misyjnym młodzież będzie przedostawała się transportem zapewnionym w ramach dekanatu. W wielu miejscach zaangażowały się w tę kwestię władze samorządowe. W sobotę, na Diecezjalny Dzień Wspólnoty, będą zapewnione dla młodych przez PKP specjalne pociągi. Składy będą startowały m.in. z Mielca, Dębicy czy Krynicy i przywiozą młodych do Starego Sącza, a następnie odwiozą do stacji początkowych – dodaje.

Młodzi diecezjalnie prócz sobotniego transportu będą mieli również zapewniony przejazd 25 lipca do Krakowa na rozpoczęcie wydarzeń centralnych.

Część diecezji tarnowskiej podlega pod III strefę zakwaterowania krakowskiego. W czasie Tygodnia Głównego (25-31 lipca) przebywać tam będzie 20 tysięcy młodych z całego świata, w tym 12 tysięcy w okolicach Bochni – z czego 70 procent zamieszka u rodzin – i 8 tysięcy w rejonie Brzeska.

– W samej Bochni ma przebywać ok. 7 tysięcy Hiszpanów, w Brzesku natomiast Włosi i Węgrzy – mówi ks. Rafał Jagoda, rejonowy koordynator ŚDM. – Właśnie w tych językach do południa młodzi będą uczestniczyć w katechezach. A następnie codziennie będą przemieszczać się kierunku Krakowa – dodaje.

Zarówno w Solnym Grodzie jak i Brzesku odbywać się będzie Festiwal Młodych. Bochnianie przygotowują dla gości jeden dzień koncertów miejscowych grup, między innymi folklorystycznych czy orkiestry bocheńskiej kopalni, która będzie przemieszczać się po mieście na specjalnej platformie. W tym czasie odbędą się również ciekawe warsztaty kulinarne czy rzeźbienia w soli. Festiwal Młodych zakończy uwielbienie połączone z festiwalem świateł, tzw. 3D mappingiem.

Angelika Biernat