Kategoria: Region
Opublikowano: 2022-03-03 21:00:26 przez eb

Kolejarze dla Ukrainy

- Jestem pod ogromnym wrażeniem sprawności działania kolejarzy. Gdy dowiedzieli się o uruchomieniu połączenia humanitarnego Lwów-Olkusz, podjęli szereg bezprecedensowych działań. Dzięki temu szybko przygotowano nieczynny peron przy linii LHS do przyjęcia pociągów. Wykonana została tymczasowa infrastruktura, która umożliwi bezpieczne przedostanie się z peronu na teren tymczasowego miasteczka namiotowego. Gdy przyjechałem w niedzielę w nocy na stację Olkusz, aby zobaczyć stan infrastruktury – na miejscu pracowali już przedstawiciele PKP LHS i PKP PLK. To był niezwykły pokaz sprawności kolejowych spółek – mówi Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

Spółka PKP PLK Zakład Linii Kolejowych w Krakowie przy wsparciu Przedsiębiorstwa Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie, podjął pilne działania na stacji Olkusz, gdzie przywożeni są uchodźcy linią „szeroką” LHS. Dla sprawniejszej przesiadki na pociągi sieci PKP PLK zabudowano tymczasowe przejście przez tory 1 i 3. Poprawiono stan toru nr 4 służącego do odstawiania składów pociągów (wymiana podkładów, regulacja sieci trakcyjnej). Naprawiono rozjazdy nr 16 i 25 oraz remontowany jest obecnie tor nr 3, aby przesiadka uchodźców odbywała się sprawniej, bez konieczności przechodzenia z peronu na peron.

- Gdyby konflikt na Ukrainie trwał dalej i konieczne było uruchamianie kolejnych pociągów po torach LHS, możliwe będą przesiadki „drzwi w drzwi”, z pociągu ukraińskiego do pociągu polskich przewoźników. Na odcinku ok. 500 metrów w ekspresowym tempie zdejmowany jest tor i układana nowa nawierzchnia i nowe podkłady – opisuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.