Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-11-05 15:54:20 przez system

Kolejna zlikwidowana fabryka amfetaminy

Małopolscy policjanci CBŚP zlikwidowali fabrykę amfetaminy. Obrót narkotykami to co najmniej 1 milion złotych

Amfetaminę, wartą co najmniej 300 tysięcy złotych, przejęli policjanci krakowskiego Centralnego Biura Śledczego Policji, którzy zlikwidowali laboratorium działające w jednym z mieszkań w Krakowie. Tuż po narkotykowej transakcji policjanci zatrzymali osoby powiązane ze środowiskiem krakowskich pseudokibiców, podejrzewane o udział w przestępczym procederze.

W śledztwie, prowadzonym przez policjantów krakowskiego Centralnego Biura Śledczego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie ustalono, że członkowie rozbitej grupy przestępczej - tylko w okresie ostatniego roku - wprowadzili do obrotu co najmniej kilkadziesiąt kilogramów amfetaminy o czarnorynkowej wartości blisko 1 miliona złotych. Narkotyki rozprowadzane były głównie w środowiskach krakowskich pseudokibiców, którzy byli odbiorcami „półhurtowymi”. Dalej sprzedaż odbywała się już w kręgach detalicznych – przede wszystkim w Małopolsce, ale także na Śląsku i w województwie świętokrzyskim.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji, pracując nad tą sprawą rozpracowywali kolejne etapy narkotykowego procederu, koncentrując się na dotarciu do osób bezpośrednio związanych z produkcją amfetaminy. Intensywne czynności wykrywcze doprowadziły do zatrzymania dwóch narkotykowych handlarzy, którzy właśnie przeprowadzali transakcję.

Akcja policjantów związana z zatrzymaniem pseudokibiców powiązanych z narkotykowym procederem prowadzona była na jednym z krakowskich osiedli. Z uwagi na przypuszczenia funkcjonariuszy, że osoby uwikłane w narkotykowy proceder mogą posiadać broń palną i zachowywać się niebezpiecznie podczas zatrzymania, działania policjantów CBŚP wspierali także policyjni antyterroryści.

Dalsze czynności prowadzone przez funkcjonariuszy pozwoliły namierzyć miejsce, gdzie mógł się znajdować magazyn narkotyków. Okazało się, iż funkcjonowało tam także „domowe laboratorium”, w którym odbywał się końcowy etap produkcji tego narkotyku.

W efekcie zatrzymane zostały cztery osoby, w tym lider grupy, który zorganizował proceder. Policjanci zlikwidowali „laboratorium”, w którym krystalizowano amfetaminę. Zabezpieczono łącznie 16 kilogramów narkotyku oraz prawie 200 kilogramów innej substancji, tzw. „wypełniacza”.

Odnaleziona została także broń palna oraz ponad 100 sztuk amunicji.

Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli ponad 160 tysięcy złotych, mogących pochodzić z narkotykowych transakcji oraz samochody należące do sprawców przestępstw.

Zatrzymane osoby zostały już przesłuchane. Prokurator przedstawił im zarzuty przetwarzania i posiadania znacznych ilości środków odurzających i wprowadzania ich do obrotu. Jedna z osób odpowie dodatkowo za nielegalne posiadanie broni palnej i amunicji. Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych.

Wytwarzanie i przetwarzanie znacznej ilości narkotyków to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 do 12 lat.