Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-08-06 16:00:51 przez system

Kolejni skimmerzy zatrzymani

Krakowscy policjanci zatrzymali dwóch obywateli Bułgarii w wieku 29 i 31 lat, podejrzewanych o skimming bankomatowy. Podczas przeszukania pokoju hotelowego, w którym zatrzymali się obcokrajowcy, ujawniono laptopy, telefony komórkowe, przenośne pamięci typu pendrive oraz karty płatnicze typu „zdrapka” na które najprawdopodobniej zapisywane miały być dane z kart płatniczych oszukanych klientów.

Jak ustalili policjanci, obaj obcokrajowcy przyjechali kilka dni temu do stolicy Małopolski i wynajęli pokój w jednym z hosteli. Dogodnym miejscem do prowadzenia działalności przestępczej okazał się być bankomat na terenie jednej z krakowskich galerii. Na czytnik kart płatniczych sprawcy zamontowali tzw. nakładkę w postaci urządzenia elektronicznego służącego do skanowania paska magnetycznego z numerem konta potencjalnych klientów. W komplecie zamontowana była kamera, która nagrywała wprowadzane kody PIN. Taki zestaw urządzeń miał dostarczać przestępcom pełnych danych z kart płatniczych, z których korzystali klienci bankomatu, które następnie mogły służyć do kradzieży pieniędzy z kont w dowolnym miejscu na świecie.

W poniedziałek 3 sierpnia policjanci z I Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali obu sprawców, kiedy ci w galerii handlowej montowali nakładkę na bankomat. W pokoju hotelowym wynajmowanym przez obu mężczyzn policjanci zabezpieczyli laptopy, najprawdopodobniej z pozyskanymi nielegalnie danymi bankowymi, telefony komórkowe, przenośne pamięci typu pendrive oraz karty płatnicze typu „zdrapka” na które najprawdopodobniej zapisywane miały być dane z kart płatniczych oszukanych klientów.

Obecnie policjanci ustalają jakie dane zostały pozyskane przez zatrzymanych mężczyzn oraz czy w jakiś sposób nie zostały już wykorzystane.

Obaj usłyszeli zarzuty podrabiania kart płatniczych za co grozi im do 25 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP w Krakowie.