Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-11-23 17:22:21 przez system

Konkurs Drzewo Roku 2016

Klub Gaja, propagując postawy ochrony przyrody i konieczność dbałości o jej elementy, czyli drzewa, ogłosił konkurs Drzewo Roku 2016na najbardziej cenione i lubiana przez społeczności lokalne drzewa do konkursu. To także doskonała okazja do promocji lokalnej ojczyzny i jej walorów przyrodniczych oraz większej integracji mieszkańców na rzecz lokalnego środowiska. Zgłoszenia można wysyłać do końca listopada 2015 roku.

Konkurs skierowany jest do urzędów administracji państwowej i samorządowej, instytucji, organizacji społecznych oraz regionalnych i lokalnych wspólnot mieszkańców, a także osób indywidualnych i placówek edukacyjnych. Konkurs promuje postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukuje przykłady ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Ambasadorami konkursu są: reżyser Kazimierz Kutz, podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska oraz polski językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim profesor Jan Miodek.

Spośród nadesłanych zgłoszeń Jury – złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew - do końca lutego 2016 r. wyłoni 16 finalistów, którzy będą walczyć o tytuł Drzewa Roku 2016. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największa liczbę głosów internautów podczas czerwcowego głosowania. Statuetka Drzewa Roku 2016 zostanie wręczona zgłaszającym zwycięskie drzewo oraz przedstawicielom władz samorządowych, na których terenie rośnie to drzewo podczas uroczystej inauguracji Święta Drzewa 10 października 2016 roku w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Zwycięzca zawalczy również w międzynarodowym konkursie o miano Europejskiego Drzewa Roku 2017.

W finale konkursu Drzewa Roku 2015 znalazło się 16 drzew z nadesłanych 115 zgłoszeń z całej Polski. Podczas głosowania internauci oddali 20 500 ważnych głosów. Zdobywcą tytułu Drzewo Roku 2015 został Dąb Bolko z Hniszowa zgłoszony do konkursu przez Urząd Gminy Ruda-Huta w woj. lubelskim, zdobywając 5536 głosów.

Więcej informacji, regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy jest do pobrania na stronie Święta Drzewa. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 listopada 2015 r. Zgłoszone w poprzedniej edycji konkursu drzewa, które nie znalazły się w finale, mogą być zgłoszone po raz kolejny.

Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa Klubu Gaja.