Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-03-29 15:06:13 przez system

Konkurs fotograficzny dla studentów Discover Europe

Już po raz trzynasty studenci z całej Europy stoją przed szansą zaistnienia w świecie fotografii. To właśnie dzięki konkursowi Discover Europe 2016 fotografie młodych osób, ukazujące ich własną, unikalną wizję Europy, zostaną poddane ocenie profesjonalistów i nagrodzone.

Liczyć się będzie świeżość, unikalność i niepowtarzalność spojrzenia na Stary Kontynent. Nadsyłanie zdjęć trwa do 24 kwietnia.

Istotą konkursu jest uchwycenie oblicza współczesnej Europy widzianej oczami jej młodych mieszkańców. To właśnie fotografia, dająca tak szerokie możliwości przekazu, pozwala w najpełniejszy sposób przekazać i zrozumieć problemy przykuwające uwagę młodych Europejczyków.

Organizator konkursu, Erasmus Student Network, za cel stawia sobie budowanie wspólnoty między odrębnymi społecznościami młodych ludzi, którzy w ramach konkursu mają możliwość wymiany swoich doświadczeń, inspiracji i poglądów. Poprzednie dwanaście edycji konkursu zdążyło już udowodnić, z jaką dumą młodzi Europejczycy potrafią reprezentować miejsca, z których się wywodzą. Pokazując tradycje i zwyczaje swoich przodków, pozwalają innym dostrzec piękno Europy. Inicjatywa ta została doceniona m. in. przez Parlament Europejski, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które objęły nad wydarzeniem patronat honorowy.

W tym roku Polska została podzielona na dwa regiony – północny i południowy – w ramach których zostaną wyłonione i nagrodzone najlepsze zdjęcia. Dalej zostaną one przekazane do etapu centralnego, w którym poznamy ostatecznego zwycięzcę.

Uczestnicy mogą przesyłać swoje zdjęcia w 3 głównych kategoriach:

Citizen of Europe (Obywatel Europy) - w tej kategorii czekamy na zdjęcia przedstawiające rozmaite oblicza Europejczyków.
My Europe, my Home (Mój kawałek Europy) – zgłosić tu można zdjęcia przedstawiające ciekawe miejsca i krajobrazy w Europie.
Surprise me, Europe! (Europo zaskocz mnie!) – w tej kategorii szukamy najlepszych prac przedstawiających śmieszne lub intrygujące sytuacje, które miały miejsce w Europie.

Po zakończeniu okresu zgłaszania zdjęć, przeprowadzone zostaną etapy lokalne, podczas których wybrane zostaną najlepsze fotografie w danym regionie. Razem ze zdjęciami nadesłanymi przez studentów zagranicznych, poddane one zostaną selekcji w etapie centralnym. Tu, osobistości środowisk związanych z fotografią i podróżami, m. in. Marek Kamiński, spośród wszystkich zgłoszonych do konkursu zdjęć, wyłonią te najbardziej wyróżniające się. Konkurs zakończy się uroczystą galą, w której uczestniczyć będą laureaci i wszystkie osoby zaangażowane w konkurs.

Na zwycięzców czekają nagrody: vouchery na wyjazdy ze Student Travel oraz programy do obróbki graficznej firmy Corel – 15 zestawów, w skład których wchodzą Paintshop PRO X8 Ultimate ML Minibox oraz Paintshop PRO X8 Ultimate ML Minibox. Autorzy najlepszych zdjęć będą mogli wziąć udział w wycieczkach studyjnych do Parlamentu Europejskiego, gdzie oprócz zwiedzania atrakcji turystycznych Brukseli czy Strasburga oraz znajdujących się tam budynków parlamentu, zapoznają się z obowiązkami, przywilejami oraz codziennym życiem europosłów.

Nagrody nie są jednak jedynym powodem, dla którego warto wziąć udział w Discover Europe 2016 – konkurs jest ogromną szansą dla młodych fotografów na rozwinięcie skrzydeł i pokazanie swoich umiejętności w całej Europie.