Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-12-07 20:10:52 przez eb

Konkurs na najpiękniejsze szopki rozstrzygnięty!

Zgodnie z wieloletnią tradycją, w pierwszy czwartek grudnia rozpoczął się Konkurs Szopek Krakowskich. 2 grudnia szopkarze przynieśli swoje prace na Rynek Główny i ustawili je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, a 5 grudnia w pałacu Krzysztofory ogłoszono laureatów konkursu. Poznajcie najpiękniejsze szopki!

2 grudnia szopkarze przynieśli swoje najnowsze dzieła na Rynek Główny. To już 79. edycja konkursu. Szopki można było podziwiać od godz. 10.00 do 12.00. Po hejnale krakowskim, o godz. 12.00 wyruszył wokół Rynku korowód szopek, poprzedzony przez kapelę ludową z Bronowic.

Ogłoszenie laureatów miało miejsce 5 grudnia w pałacu Krzysztofory. Odbyła się również transmisja online z tego wydarzenia, którą można było oglądać na profilu Muzeum Krakowa na Facebooku.

W kategorii seniorów w poszczególnych grupach przyznano następujące nagrody

Grupa I – szopki duże

nagroda I: szopka nr 14 – Józef Madej
nagroda II: szopka nr 4 – Aleksander Wełna
nagrody III: szopka nr 1 – Zbigniew Grzech, szopka nr 27 – Kryspin Wolny
wyróżnienia: szopka nr 23 - dla Dariusz Czyża za szopkę dwustronną, szopka nr 43 – dla Marcina Żarneckiego za dialog krakowsko - góralski
Grupa II - szopki średnie

nagroda I: szopka nr 26 – Maciej Moszew
nagroda II: szopka nr 15 – Stanisław Malik
nagrody III: szopka nr 24 – Zbigniew Gillert, szopka nr 25 – Jakub Zawadziński
wyróżnienia: szopka nr 28 – dla Andrzeja Majewskiego za intermedialność, zmysł publicystyczny, teatralizację i nawiązanie do warsztatów krakowskich, szopka nr 38 – dla Julii Janczury za lalki
Grupa III - szopki małe

nagrody I: szopka nr 30 – Zbigniew Madej, szopka nr 41 – Wiesław Barczewski
nagroda II: szopka nr 13 – Kazimierz Stopiński
nagroda III: szopka nr 12 – Kazimierz Stopiński
wyróżnienia: szopka nr 2 - dla ks. Damiana Kuchty, szopka nr 3 – dla Marka Głucha – specjalne wyróżnienie Przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa za podkreślenie konserwacji ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej
Grupa IV - szopki miniaturowe

nagroda I: szopka nr 40 – Jan Kirsz
nagroda II: szopka nr 39 – Jan Kirsz
nagroda III: szopka nr 9 – Andrzej Wróbel
wyróżnienia: szopka nr 5 - dla Filipa Fotomajczyka za nawiązanie do szopki ezenekierowskiej, szopka nr 35 - dla Doroty Bury za ujęcie mapy miasta.

Nagrodę imienia Zofii i Romana Reinfussów otrzymał Jakub Zawadziński za szopkę nr 25.

Nagrodę imienia Dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Jerzego Dobrzyckiego otrzymał Zbigniew Madej za szopkę nr 30.

Nagrodę imienia Anny Szałapak ufundowaną przez przyjaciół Anny Szałapak z Poznania otrzymał Filip Fotomajczyk.

Przyznano rownież nagrody w kategoriach: szopka rodzinna, dziecięca, młodzieżowa oraz - szkolna.

Jak nakazuje tradycja, szopki zostały zaprezentowane publiczności. Można je oglądać od 6 grudnia do 27 lutego 2022 r. na wystawie pokonkursowej, która w tym roku wróciła, po pięciu latach, do pałacu Krzysztofory – Rynek Główny 35.