Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-04-01 15:07:12 przez system

Kontrowersyjny pomnik zniknie z Nowego Sącza

Strona rosyjska zgodziła się na ekshumację szczątków żołnierzy Armii Czerwonej, pochowanych pod pomnikiem w centrum Nowego Sącza oraz w ośmiu innych miejscach na terenie Małopolski.

Rozmowy toczyły się od kilku lat i dotyczyły szczątków żołnierzy pochowanych w centrum Nowego Sącza, jednak z inicjatywy strony rosyjskiej zgoda na ekshumację została rozszerzona na osiem innych grobów w Małopolsce.
Termin ekshumacji i cmentarze, na których spoczną szczątki, wyznaczy wojewoda małopolski. Rzecznik wojewody Jan Brodowski powiedział, że ekshumacja szczątków żołnierzy powinna nastąpić jeszcze w tym roku.

Inne mogiły żołnierzy radzieckich, oprócz tej w Nowym Sączu, znajdują się m.in. w podsądeckim Paszynie, Chyżnem, Lipnicy Małej i Kluszkowcach. Usunięcia pomnika Chwały Armii Czerwonej domagają się m.in. kombatanci.

Podczas manifestacji organizowanych w ostatnich latach przed pomnikiem protestujący oblewali pomnik białą i czerwoną farbą.

Rozbiórkę pomnika i ekshumację zapowiadano już kilkakrotnie, ale nie było na to zgody strony rosyjskiej, wymaganej przez międzynarodowe umowy. W listopadzie ubiegłego roku z pomnika Armii Czerwonej w Nowym Sączu usunięto symbole totalitarne.