Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-06-11 18:52:03 przez eb

Kosmiczny sukces ósmoklasistów

Od szkolnych zajęć z matematyki i programowania do zwycięstwa w konkursie „AstroPi” Europejskiej Agencji Kosmicznej – taki sukces osiągnęło dwoje ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 78 w Krakowie. Uczniowie napisali program komputerowy w języku Python, z którego będą korzystać astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Z inicjatywy Europejskiej Agencji Kosmicznej w kilkunastu krajach europejskich, w tym w Polsce, działają Biura Edukacji Kosmicznej ESERO – to właśnie one wprowadzają do szkół podstawowych i ponadpodstawowych tematykę kosmiczną, promują kształcenie z zakresu STEM (science, technology, engineering and mathematics) oraz inspirują młodzież do wyboru zawodów związanych z inżynierią, technologią i naukami ścisłymi.

Jednym z kosmicznych projektów skierowanych do szkół jest konkurs „AstroPi”. Taką nazwę noszą specjalnie przygotowane do celów edukacyjnych komputery Raspberry Pi, które znajdują się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Są one o wiele mniejsze niż te, których używamy co dzień i mają odmienne zastosowanie. Posiadają moduł Sense HAT, który pozwala wyczuwać ruch oraz mierzyć różne parametry fizyczne: wilgotność, temperaturę i ciśnienie, a także wykrywać promieniowanie. Astronauci mogą posługiwać się dołączonym do zestawu joystickiem i przyciskami minikomputera, jak w konsoli do gier. Oba komputery są wyposażone w kamerę: Izzy posiada kamerę, która widzi w podczerwieni, a Ed – standardową kamerę działającą w zakresie fal widzialnych.
Komputery są gotowe do pracy i czekają na kod opracowany w szkołach z całej Europy.

Krakowscy twórcy programu – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 78: Joanna Pieczarka oraz Jakub Prosianowski – otrzymają wkrótce certyfikat jego uruchomienia przez przebywających na orbicie astronautów: Shane’a Kimbrougha i Thomasa Pesqueta. Program pomoże naukowcom pozyskiwać i analizować dane oraz przeprowadzać różnorodne pomiary w warunkach mikrograwitacji.

Koordynatorem projektu realizowanego w Szkole Podstawowej nr 78 w Krakowie jest nauczyciel informatyki i techniki mgr inż. Marcin Duda. Wierzy, że to dopiero początek sukcesów jego podopiecznych w obszarze STEM.

W szkole od wielu lat realizujemy konkursy i projekty popularyzujące zastosowanie matematyki w różnych dziedzinach nauki, m.in. „Krakowską Noc Matematyki – Królowa nie chce spać”, w której uczestnicy, przełamując schematy, dostrzegają matematykę wokół nas i jej zastosowanie m.in. w fizyce, robotyce, informatyce, automatyce, chemii, detektywistyce, geodezji i właśnie astronomii – podkreśla dyrektor szkoły Sławomir Nosek.