Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-05-19 23:30:34 przez system

Kradli torebki na cmentarzu

Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zatrzymali trzech nieletnich, którzy zajmowali się kradzieżami torebek na terenie Cmentarza Rakowickiego w Krakowie.

Sprawcy działali według wcześniej ustalonego planu. Przychodzili na cmentarz i obserwowali osoby, które przychodzą na groby bliskich. Następnie wybierali samotne starsze kobiety. Czekali na moment, kiedy osoba przystąpi do np. prac porządkowych. Wtedy pojawiali się– najczęściej dwie dwóch młodych chłopaków lub czasami dziewczyna z chłopakiem. Oferowali bezinteresowną pomoc. Jedna z nich absorbowała uwagę poszkodowanej, druga zajmowała się konkretnym działaniem tzn. zabierała pozostawioną w pobliżu grobowca torebkę i uciekała z cmentarza.

Na podstawie modus operandi funkcjonariusze Referatu ds. Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii Komisariatu Policji I w Krakowie poddali analizie sprawy o podobnym charakterze, zaistniałych w latach 2014-2015 na terenie cmentarza.
Ustalono, że sprawcy dopuścili się kilkunastu takich czynów.

Policjanci odzyskali dwie torebki oraz jeden portfel. O sprawie nieletnich został powiadomiony Sąd Rejonowy w Krakowie Wydział Rodzinny i Nieletnich który podejmie decyzję o ich dalszym losie.

Osoby, które mogły zostać okradzione w opisany sposób, proszone są o kontakt z policją.