Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-04-21 14:44:58 przez system

Kraków: 3-Majowa Lekcja Śpiewania

Lekcje Śpiewania to już krakowska tradycja. 3 maja na Małym Rynku o godzinie 17:00 odbędzie się jubileuszowa, 60. edycja tego wydarzenia. Na koncert, którego głównymi wykonawcami są krakowianie, tradycyjnie zapraszają: prezydent Jacek Majchrowski, kabaret Loch Camelot i Biblioteka Polskiej Piosenki.

Koncert poprowadzą: Kazimierz Madej i Waldemar Domański. Kancelaria prezydenta Krakowa, jak co roku, przygotowała 4 tysiące bezpłatnych śpiewników.

Lekcja Śpiewania – to typowy „krakowski produkt”, bo jak inaczej wytłumaczyć zjawisko, jakim jest śpiewanie przez tysiące ludzi, często na deszczu i mrozie, często zapomnianych piosenek na Rynku Głównym, Małym Rynku, czy na placu Szczepańskim.

Wszystko to zaczęło się 13 lat temu, kiedy do magistratu przyszło dwóch „pozytywnie zakręconych” panów i zaproponowało zmianę sposobu obchodów Święta Niepodległości ze smutnych - ich zdaniem, na radosne. Hasła: ”precz ze smutkiem…” i „patriotyzm nie musi być cierpieniem...” budziły obawy, ale mimo to wydano zgodę na zorganizowanie pierwszego koncertu pt. „Radosna Niepodległości”. 11 listopada 2002 roku pod Sukiennicami rozdano kilkaset śpiewników i wspólnie z prawie dwutysięczną publicznością odśpiewano trzydzieści „pięknych i wesołych piosenek”. Od tej pory wzruszenie i radość to typowe „objawy” wspólnego śpiewania, a pojawianie się na koncertach całych rodzin to norma.

Lekcja Śpiewania – to przewrotna forma koncertu polegająca na tym, że to nie artyści, ale właśnie publiczność jest głównym wykonawcą. Związany od początku z „lekcjami” krakowski kabaret Loch Camelot, choć de facto wykonuje koncert, umownie „wspiera” i pomaga w śpiewaniu, podając odpowiednią tonację i linię melodyczną. Rozdawane śpiewniki stanowią swoistą „pomoc naukową”, z której, jak ze „ściągi”, korzystają krakowianie i turyści. Rekord frekwencji to 30 000 uczestników podczas koncertu 11 listopada 2008 r.

Cykl „Lekcja Śpiewania” to już 60 koncertów, podczas których publiczność uczy się śpiewania polskich piosenek, pieśni i kolęd. I myli się ten, kto myśli, że to nuda i kolejna „akademia ku czci...” Wprawdzie wiele utworów ma po kilkadziesiąt i kilkaset lat, ale forma i atmosfera koncertu czyni z nich współczesne „hity”. Śpiewakami bywają politycy, bezdomni, kapucyni, dziennikarze, a nawet egzotyczni turyści z Mauritiusa. Do tej pory rozdano około 350 000 bezpłatnych śpiewników, z których wyśpiewało ich treść blisko pół miliona ludzi. Jeden z takich śpiewników zabrał ze sobą do Watykanu Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Po kilku tygodniach organizatorzy „Lekcji” otrzymali list od Jana Pawła II, który zawierał podziękowania za śpiewnik, błogosławieństwo papieskie i zachętę do kontynuowania tego przedsięwzięcia.

Lekcja Śpiewania to inicjatywa dwóch krakusów. Pomysłodawcą projektu jest dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki - Waldemar Domański. Drugim „pozytywnie zakręconym” jest dyrektor Kabaretu Loch Camelot Kazimierz Madej, który realizuje od kilku lat hasło: „Kraków - najbardziej rozśpiewane Miasto w Europie”.

Lekcja Śpiewania to „promotor” idei utworzenia Biblioteki Polskiej Piosenki. Stała obecność tysięcy ludzi na każdym koncercie ostatecznie przekonały władze Krakowa o potrzebie utworzenia tej instytucji w 2007 r. Biblioteka Polskiej Piosenki to autoryzowane źródło informacji dotyczących polskiej pieśni i piosenki. Od kilkunastu miesięcy Cyfrowa Biblioteka odnotowuje milion odsłon miesięcznie! Od 2007 do 2015 r. zarejestrowano ich ponad 30 mln! Biblioteka realizuje wiele projektów edukacyjnych, kulturalnych oraz społecznych, dalece wykraczających poza działalność zwykłej biblioteki.

Waldemar Domański - Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki, a jednocześnie Szef Pogromców Bazgrołów poprosi publiczność, aby ta wsparła działania Pogromców Bazgrołów. O godzinie 16:50, tuż przed Lekcją Śpiewania zostanie nagrana wypowiedz zgromadzonej publiczności, która powtórzy do kamery zdanie z kampanii promującej miasto bez bohomazów: „Kochasz ten kraj to… po nim nie bazgraj!!!”. Zarejestrowany materiał Pogromcy będą rozpowszechniać wśród polityków, w Ministerstwie Sprawiedliwości i rozsyłać do mediów. Więcej na temat akcji w najnowszym śpiewniku 60. Lekcja Śpiewania.