Kategoria: Region
Opublikowano: 2020-09-24 19:56:53 przez eb

Kraków: 81 rocznica PPP

Urząd Wojewódzki w Krakowie zaprasza do udziału w uroczystościach poświęconych pamięci żołnierzy i cywilów tworzących tajne struktury państwa polskiego podczas II wojny światowej, odbywających się w 81. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Uroczystości, organizowane przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę, dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Krakowie dr. hab. Filipa Musiała oraz Wojewódzką Radę Kombatancką – odbędą się w niedzielę 27 września 2020 r.:

· godz. 10:00 – msza święta w katedrze na Wawelu,

· godz. 11:15 – wręczenie odznaczeń: Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Odznak Honorowych ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej”, medali „Pro Patria” dla kombatantów w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie (ul. Basztowa 22, sala 201),

· godz. 12:00 – uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Matejki (wystąpienia przedstawicieli władz państwowych i organizatorów, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów).

Warto w tym miejscu przypomnieć, zwłaszcza młodym czytelnikom, że PPP było bodaj największą organizacją konspiracyjną w Europie podbitej przez Hitlera. I to pomimo, że za udział w jego strukturach, podobnie jak za ukrywanie Żydów groziła u nas kara śmierci z ręki niemieckiego okupanta.

PPP była sterowana przez Rząd Polski na Uchodźstwie w Londynie. To właśnie ten rząd sporządził i wysłał do USA szczegółowy raport o sytuacji Żydów w okupowanej Polsce. Bez odzewu zresztą.

Zbrojnym ramieniem PPP była Armia Krajowa. Według historyków, ludzi związanych z AK było ok. 500 tys.