Kategoria: Region
Opublikowano: 2019-08-28 21:19:54 przez eb

Kraków: bidon z cukru, worek z lajkonikiem...

Już w przyszłym tygodniu ekowyprawkę pierwszoklasistów otrzyma prawie 8 tys. uczniów szkół samorządowych. Bedzie sie składała z 3 elementów: bidonu na wodę wykonanego z cukru, worka na buty lub strój sportowy oraz „Mojej szkolnej supermisji” – publikacji, dzięki której uczniowie będą… zmieniać świat na lepsze.

Wyprawka ma nie tylko uprzyjemnić pierwsze dni w szkole, ale też od najmłodszych lat kształtować postawy proekologiczne.

Jednym z trzech elementów wyprawki jest bidon wielokrotnego użytku, za sprawą którego pierwszoklasiści będą mogli mieć zdrową wodę zawsze przy sobie. Używając go, przyczynią się też do ograniczenia zużycia plastiku, ponieważ nie będą już musieli kupować kolejnych, plastikowych butelek.

To jednak nie wszystko, gdyż przekazane uczniom przez Miasto Kraków bidony są wykonane prawie w 95 proc. z… cukru! Dzięki temu, w razie ewentualnego zepsucia, po wyrzuceniu bidonu do kompostownika ulegnie on szybkiemu rozkładowi. Oprócz bidonu z napisem „W Krakowie pijemy wodę z kranu” do pierwszoklasistów trafi też stały element wyposażenia każdego ucznia, czyli worek wielokrotnego użytku na trampki lub strój na WF. Znalazły się na nim krakowskie symbole, w tym Lajkonik i oko Smoka Wawelskiego.

Uzupełnieniem miejskiej wyprawki jest „Moja szkolna supermisja”, publikacja przygotowana specjalnie z myślą o krakowskich pierwszoklasistach przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa. Najmłodsi uczniowie dowiedzą się z niej, że nauka w szkole to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim wspaniała przygoda, podczas której można samemu zmieniać świat na lepsze.