Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-08-24 19:48:44 przez eb

Kraków chce pomagać Afgańczykom

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski dołączył do wspólnego stanowiska prezydentów Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza w sprawie uchodźców z Afganistanu.

„Kryzys w Afganistanie zmusza Afgańczyków i Afganki do opuszczania ich kraju w obawie przed utratą życia i zdrowia. Dramatyczna zmiana polityczna sprawiła, że sytuacja wielu jest niezwykle trudna. Czujemy, że naszym podstawowym obowiązkiem jest wesprzeć ich w potrzebie, dlatego Kraków deklaruje pełną gotowość podjęcia współpracy z administracją rządową i zapewnienie wsparcia dla uchodźców z Afganistanu w możliwych prawnie ramach” – deklarują władze miast.

„W ostatnim czasie wszyscy mierzymy się z nagłą i niebezpieczną sytuacją, w której znaleźli się obywatele Afganistanu zmuszeni do opuszczenia swoich domów i ojczyzny. Jak dotychczas, my – prezydenci miast UMP deklarujemy gotowość wsparcia w tym trudnym dla nich czasie.

*Od wielu lat, w tematach związanych z kolejnymi kryzysami migracyjnymi, podtrzymujemy wolę współpracy z administracją rządową i organizacjami społecznymi. Wyraziliśmy ją m.in. w 2015 roku w stanowisku dotyczącym relokacji i przesiedleń uchodźców, w 2017 roku w deklaracji o współdziałaniu w dziedzinie migracji czy w 2020 roku – w apelu na temat wsparcia ofiar pożaru obozu w Morii. Deklaracje są nadal aktualne, szczególnie w dobie kryzysu humanitarnego w Afganistanie. * Z całą odpowiedzialnością powtarzamy, że realizacja zarówno systemowych, jak i doraźnych form pomocy cudzoziemcom nie jest możliwa bez decyzji na poziomie rządowym.”