Kategoria: Region
Opublikowano: 2022-03-01 19:50:27 przez eb

Kraków: darmowa komunikacja dla uchodźców

Prezydent Jacek Majchrowski podpisał zarządzenie zwalniające uchodźców z Ukrainy z opłat za podróżowanie komunikacją miejską. Dokumentem uprawniającym do zwolnienia będzie skierowanie na pobyt w miejscu zakwaterowania, wydane przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Zgodnie z zarządzeniem, z uwagi na wprowadzenie 24 lutego stanu wojennego na terytorium Ukrainy, wprowadzone zostaną uprawnienia do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej. Zwolnienie z opłat dotyczy realizowanej na obszarze miasta oraz gmin sąsiadujących, które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego, dla obywateli Ukrainy.

Uprawnienia przysługują obywatelom Ukrainy na podstawie okazywanego oryginału dokumentu skierowania na pobyt w miejscu zakwaterowania wydanego przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie od 24 lutego.

Obywatele Ukrainy mogą również podróżować bezpłatnie w pociągach PKP Intercity, a także pociągach Kolei Małopolskich.

Усі громадяни України, які перетнули кордон з 24 лютого і перебувають на території Кракова та сусідніх ґмін, мають право безкоштовного проїзду у громадському транспорті. При собі необхідно мати документ, який підтверджує, що ви приїхали до Польщі не раніше 24 лютого.