Kategoria: Region
Opublikowano: 2019-04-29 20:24:17 przez system

Kraków: drożeją bilety MPK

W środę, 1 maja, zgodnie z uchwałą Rady Miasta Krakowa, zmieni się cennik biletów komunikacji miejskiej. Duża ich część podrożeje. Np. bilet 20-minutowy kosztował będzie 3 zł 40 groszy, czyli o 60 groszy więcej niż obecnie. Wielu pasażerów zastanawia się teraz np. co zrobić ze starymi biletami.

Pasażerowie, którzy po tym terminie będą posiadać stare bilety jednorazowe i czasowe, nie muszą się martwić. Będą mieć aż trzy miesiące czasu, aby wymienić je za dopłatą na nowe bilety. Do 31 lipca będą mogli to zrobić w każdym z sześciu Punktów Sprzedaży Biletów (adresy i godziny otwarcia PSB są podane na stronie internetowej mpk.krakow.pl). Po tym terminie stare bilety stracą ważność i nie będzie można ich wymienić.

Wszystkie bilety okresowe nabyte przed terminem wejścia w życie uchwały będą mogły być wykorzystywane do upływu terminu ich ważności, na zasadach dotychczas obowiązujących.

Wszystkie rodzaje biletów od 1 maja będzie można kupić w automatach biletowych. Zmiana cennika zostanie uwzględniona w układzie biletów na ekranach automatów, tak aby jak najbardziej ułatwić pasażerom ich zakup. Na głównym ekranie będą dla pasażerów od razu dostępne cztery najczęściej kupowane bilety (20-minutowy normalny i ulgowy oraz jednoprzejazdowy lub ważny 50 minut – normalny i ulgowy). Obok nich znajdzie się możliwość wyboru dowolnych biletów z pełnej oferty, w tym biletów okresowych. W automatach pojawi się także dodatkowo wybór biletów do i z lotniska, gdzie turyści będą mogli kupić bilet jednorazowy i 90-minutowy.

Będąc mieszkańcem Krakowa lub płacąc tutaj podatki warto uzyskać uprawnienia Karty Krakowskiej. Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę internetową kk.krakow.pl, założyć konto i wypełnić wniosek. Wniosek można także złożyć dzięki aplikacji Karty Krakowskiej, którą można pobrać na smartfona. Każda osoba, która posiada uprawnienia Karty Krakowskiej, od 1 maja kupi bilet miesięczny sieciowy za 69 zł, a więc o 3 zł taniej niż to było do tej pory.

Bilet jednorazowy, bilety czasowe ważne 20, 50 i 90 minut oraz bilet weekendowy rodzinny będą uprawniać do przejazdu w całej aglomeracji, a więc w Krakowie i okolicznych gminach do których kursują autobusy MPK SA w Krakowie. Te rodzaje biletów nie będą się już dzielić na bilet miejski (ważny tylko w granicach Krakowa) i aglomeracyjny, i będą dostępne w tej samej cenie. Prowadzący pojazdy komunikacji miejskiej, w przypadku gdy wewnątrz z jakiegoś powodu nie będzie działał automat, będą sprzedawali wyłącznie bilety 90-minutowe w cenie 6 zł za normalny i 3 zł za ulgowy.

Osoby posiadające bilet na jedną lub dwie linie nadal będą mogły korzystać z przejazdów wszystkimi innymi liniami, których trasa pokrywa się z trasą tych linii. Zlikwidowana zostanie jednak zasada, że wspólna trasa oznacza odcinek od przystanku poprzedzającego rozpoczęcie wspólnej trasy do pierwszego przystanku po ustaniu wspólnej trasy. Od 1 maja zacznie obowiązywać zasada, że rozpoczęcie lub ustanie wspólnej trasy następuje na przystankach o tej samej nazwie, rozpoczynających (lub kończących) wspólny odcinek.