Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-08-12 20:01:57 przez eb

Kraków: Festiwal 4 Tradycji - nowa inicjatywa Filharmonii

W niedzielę, 15 sierpnia o godz. 18.00 w sali koncertowej przy ulicy Zwierzynieckiej zainaugurowany zostanie Festiwal 4 Tradycji – nowa inicjatywa Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Podczas uroczystego otwarcia wystąpi Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego, która wykona mało znaną Symfonię Polonia op. 14 Emila Młynarskiego oraz Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina ze znakomitym pianistą, Krzysztofem Książkiem w charakterze solisty.

Nowy festiwal ma na celu przybliżenie bogatej twórczości Rzeczypospolitej Polskiej, czerpiącej – przez wzgląd na historyczne i geopolityczne uwarunkowania – z orientu, judaizmu, prawosławia i tradycji łacińskiej.

– Do organizacji tego przedsięwzięcia przygotowywaliśmy się w intensywnym i niełatwym ze względu na pandemiczne okoliczności roku. Podczas prezentacji festiwalowych, w Krakowie oraz na terenie Województwa Małopolskiego, zabrzmi muzyka Bliskiego Wschodu, mistrzowsko wykonana przez multiinstrumentalistkę, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie – Marię Pomianowską wraz z zespołem, muzyka żydowska w chóralnej odsłonie z udziałem amerykańskiego kantora Benjamina Matisa, a także muzyka cerkiewna prezentowana przez Chór Męski Filharmonii Krakowskiej – mówi Mateusz Prendota, dyrektor naczelny Filharmonii Krakowskiej i pomysłodawca przedsięwzięcia.

Festiwal 4 Tradycji potrwa do 30 sierpnia. Publiczność gościć będzie zarówno w sali Filharmonii Krakowskiej, jak i Ośrodku Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej, Synagodze Tempel w Krakowie czy cerkwi św. Włodzimierza Wielkiego w Krynicy-Zdroju. Pełny harmonogram festiwalowych koncertów znajduje się na stronie Filharmonii.