Kategoria: Region
Opublikowano: 2022-05-10 20:05:08 przez eb

Kraków: konferencja pn. Uwaga! Smartfon

Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfonu, który na każdym kroku ułatwia codzienne funkcjonowanie. Niepokoi jednak fakt, że urządzenie coraz częściej staje się nieodzwonym atrybutem młodego pokolenia. Aby skupić się na problemie nadużywania smartfonów przez dzieci i młodzież, Fundacja Projekt PL zorganizowała w ICE Kraków konferencję „Uwaga! Smartfon”. Wzięli w niej udział światowi eksperci i popularyzatorzy wiedzy o cyfrowych zagrożeniach.

Celem konferencji było zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa wiążące się z nadużywaniem smartfonów przez najmłodsze pokolenie i młodzież szkolną oraz zaproponowanie alternatywnych form spędzania przez nich wolnego czasu.

W konferencji wzięli udział eksperci i popularyzatorzy wiedzy z całego świata. Wykłady wygłosili m.in. goście specjalni: Jean M. Twenge – profesor psychologii na Uniwersytecie Stanowym w San Diego, autorka światowego bestselleru „iGen. Dlaczego dzisiejsze dzieci z doskonałymi kontaktami dorastają mniej zbuntowane, bardziej tolerancyjne, mniej szczęśliwe – i całkowicie nieprzygotowane na dorosłość”, a także prof. dr Manfred Spitzer – psychiatra i badacz mózgu pracujący na styku umysłu i mózgu w obszarach neuronauki poznawczej i społecznej, autor wielu książek, m.in. „Cyfrowej demencji”.

– Smartfon stał się dla nas wszystkich zarówno ogromnym dobrodziejstwem, jak i przekleństwem. My, dorośli nie wyobrażamy sobie życia bez tych małych urządzeń, które pomagają nam w kontakcie z bliskimi, ułatwiają pracę, pozwalają bezbłędnie trafić do celu, załatwić sprawę w urzędzie czy też zrobić szybkie zakupy online. Z drugiej strony te same urządzenia powodują, że marnujemy masę czasu na niepotrzebne przeglądanie mediów społecznościowych i nieustanne sprawdzanie śmieciowych informacji. W dodatku to między innymi za ich przyczyną nie potrafimy oderwać się od pracy wiele godzin po jej zakończeniu, nawet gdy jesteśmy już we własnym domu. Jednak my dorośli jesteśmy w dużo lepszej sytuacji niż nasze dzieci. Potrafimy zdać sobie sprawę z problemu, chociaż przyznaję, że to nie jest łatwe, ale nasze dzieci bez naszej pomocy tego nie zrobią. Niekontrolowane nadużywanie smartfonów i innych urządzeń ekranowych, czyli tabletów i urządzeń z dostępem do internetu, przez dzieci i młodzież jest już dzisiaj ogromnym problemem zdrowotnym i społecznym, a wkrótce stanie się także poważnym problemem gospodarczym. Na konferencji chcemy rozmawiać o skali zagrożenia, ale nie po to, by narzekać, ale żeby szukać nowych rozwiązań i sposobów na to, jak skuteczniej pomagać naszym dzieciom cieszyć się pełnią życia – mówił Adam Zych, prezes Fundacji Projekt PL.

Założeniem wydarzenia było uświadomienie wagi problemu oraz dotarcie do szerokiego grona odbiorców.

Tekst: kraków.pl