Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-03-16 15:09:39 przez system

Kraków ma spopielarnię

Od poniedziałku, 14 marca działa spopielarnia zwłok w Podgórkach Tynieckich. To pierwsza taka instalacja w Krakowie. Spopielarnia powstała w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego między miastem Kraków a konsorcjum firm prywatnych.

Budynek spopielarni to pierwszy etap projektu realizowanego przez Gminę we współpracy z podmiotami prywatnymi. Obiekt ma 1500 m2 i spełnia funkcję spopielarni, kaplicy, pomieszczeń administracyjnych, pomieszczeń technicznych i komercyjnych.

W kolejnych latach powstanie parking dla samochodów oraz cmentarz wraz z kolumbarium. Docelowo inwestycja będzie liczyła 9 hektarów i zapewni miejsce na 9 tys. pochówków.

Cmentarz w Podgórkach Tynieckich powstaje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, na podstawie podpisanej w 2011 roku umowy koncesji pomiędzy miastem Kraków a konsorcjum w składzie: Centrum Pogrzebowe Sp. z o.o. z Łodzi, Przedsiębiorstwo Usług Pogrzebowych Klepsydra T. Salski i D. Salska Spółka Jawna z Łodzi oraz Urciuoli Group`s S.R.L. z siedzibą w Avellino – Włochy. Koszt inwestycji to 24,5 mln zł. Pokryje go konsorcjum, które będzie mogło pobierać korzyści finansowe wynikające z działalności cmentarza i spopielarni. W ramach współpracy miasto przekazało teren oraz wybudowało i przebudowało część ul. Podgórki Tynieckie oraz ul. Wielogórskiej. Inwestycja została zakończona pod koniec 2013 roku. Przy okazji miasto nasadziło w tym rejonie ponad 200 drzew. Po stronie miasta jest też budowa parkingu dla samochodów.