Kategoria: Region
Opublikowano: 2019-11-14 19:38:34 przez eb

Kraków: mistrzostwa w bucci

W najbliższy piątek i sobotę, 15 i 16 listopada, w Kärcher Hali Cracovii – Centrum Sportu Niepełnosprawnych, odbędą się mistrzostwa Polski w bocci. Weźmie w nich udział ponad 40 zawodników z kilkunastu województw, wśród nich także oficjalni członkowie reprezentacji Polski. Mistrzostwa objęte są honorowym patronatem prezydenta miasta Krakowa.

Boccia to dyscyplina sportowa podobna do gry w bule, uznawana za najszybciej rozwijający się sport paraolimpijski. W bocci rywalizują dwie strony „czerwona” i „niebieska”, nie ma podziału na płeć, zawodnicy grają w pięciu klasach sportowych, co jest cechą sportu paraolimpijskiego. Celem gry jest umieszczenie czerwonej lub niebieskiej bili jak najbliżej celu – białej bili, zwanej Jackiem.

Boccia wymaga strategii, skupienia i niezwykłej precyzji, ponieważ jeden dobrze oddany rzut bilą może diametralnie zmienić przebieg gry. Boccia paraolimpijska jest sportem skierowanym do osób z zaburzeniami centralnego układu nerwowego, czyli mózgowym porażeniem dziecięcym, zanikami mięśniowymi lub uszkodzeniem obwodowego układu nerwowego.

Organizatorem mistrzostw jest Polski Związek Bocci, we współpracy z miastem Kraków i Fundacją „Szkoła bez Barier” na Rzecz Edukacji Dzieci i Młodzieży ze Sprzężonymi Niepełnosprawnościami w Krakowie. Zawody wspierane są także przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Polski Związek Bocci stworzył markę „Polska boccia”, czyli system sportu paraolimpijskiego, łączący sport wyczynowy i powszechny.

– Zrzeszamy 24 kluby, promujemy boccię, prowadzimy szkolenia instruktorskie, sędziowskie oraz organizujemy Polską Ligę Bocci. Możemy pochwalić się sukcesami na arenach międzynarodowych. Nasi zawodnicy zdobywają kwalifikacje na Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020 – mówi Romuald Schmidt, prezes Polskiego Związku Bocci.

Mistrzostwa Polski w bocci odbędą się w dniach 15–16 listopada w Kärcher Hali Cracovii – Centrum Sportu Niepełnosprawnych przy ul. Focha 40. Uroczysta ceremonia otwarcia została zaplanowana na piątek, 15 listopada na godz. 12.30. Wszystkich, którzy chcą poznać tę dyscyplinę sportu, zapraszamy do kibicowania – wstęp jest wolny.