Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-08-08 22:11:37 przez system

Kraków: pierogowa uczta po raz 14

Już w czwartek, 11 sierpnia rozpocznie się wielka pierogowa uczta, która potrwa aż do poniedziałku. W trakcie tegorocznego festiwalu producenci najsmaczniejszych pierogów będą walczyć o dwie przechodnie nagrody – statuetkę Kazimierza Wielkiego (to nagroda publiczności) i nagrodę jury - statuetkę św. Jacka z Pierogami. 14. Festiwal Pierogów tradycyjnie odbędzie się na Małym Rynku.

Na miłośników pierogów w czasie tegorocznego festiwalu czeka wiele atrakcji. Już w dniu rozpoczęcia wydarzenia najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach kulinarnych (w godzinach od 11:00 do 14:00). O 16:15 rozpocznie się koncert znanej krakowskiej artystki Joanny Słowińskiej.

W piątek, 12 sierpnia od 16:00 do 21:00 trwał będzie konkurs na najsmaczniejsze pierogi – nad tym, które z nich są najlepsze będzie dyskutować jury. Natomiast w sobotę na najsmaczniejsze pierogi głosować będą uczestnicy festiwalu – głosowanie również będzie trwało od 16:00 do 21:00. Ogłoszenie wyników odbędzie się w niedzielę – najzdolniejszym kucharzom jury wręczy statuetkę św. Jacka z Pierogami, natomiast miłośnicy pierogów w wyniku głosowania nagrodzą ich figurą króla Kazimierza Wielkiego.

W poniedziałek, 15 sierpnia, w święto Matki Boskiej Zielnej o godzinie 11:15 rozpocznie się msza w Bazylice Mariackiej w intencji gastronomów i kupców krakowskich. Po 12:00 Korowód Zielny przejdzie z Bazyliki na Mały Rynek, gdzie odbędzie się poświęcenie ziół i bukietów. O 14:00 zaplanowano ogłoszenie wyników i prezentację nagrodzonych bukietów.

Festiwal Pierogów to cykliczna impreza, organizowana przez prezydenta Krakowa i Krakowską Kongregację Kupiecką, niezmiennie od lat promuje i kultywuje tradycje staropolskiej kuchni.

Przez kilka dni sierpnia restauratorzy będą raczyć podniebienia smakoszy nie tylko najpopularniejszymi sposobami przyrządzania pierogów, ale także dziesiątakami wariacji kulinarnych tej cenionej szczególnie u Słowian potrawy.