Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-11-24 14:38:27 przez system

Kraków: piętrowy parking…. dla rowerów

Nowy parking rowerowy pojawił się przy krakowskim Dworcu Głównym, pod estakadą na ul. Wita Stwosza, tuż przy dworcu autobusowym i pętli autobusów miejskich.

Nowoczesny, zmechanizowany, piętrowy parking działa tak jak szuflada. Jest zaprojektowany w taki sposób, by jak najefektywniej wykorzystywać miejsce. Pozwala na zaparkowanie 38 jednośladów. Jest to konstrukcja modułowa, co oznacza, że w przyszłości możliwa będzie jego rozbudowa. Docelowo, maksymalnie zmieści się w tym miejscu ok. 60 rowerów.

Parking ma służyć przede wszystkim jako „rowerowy Park & Ride”. Rowerzyści mogą zaparkować w nim swoje pojazdy i przesiąść się np. na pociągi linii aglomeracyjnych.

Koszt parkingu to ok. 40 tys. zł. Dodatkową zaletą tej lokalizacji jest zadaszenie, czyli estakada nad ul. Wita Stwosza. Dzięki niej rowery będą chronione przed opadami atmosferycznymi.

Ochronę przed złodziejami i wandalami zapewni monitoring, który pojawi się w tym miejscu. Dzięki obecności kamery rowerzyści powinni chętniej zostawiać na parkingu swoje pojazdy wiedząc, że będą one o wiele bardziej bezpieczne, niż w miejscach pozbawionych elektronicznego dozoru.

Niewykluczone, że podobne parkingi pojawią się w innych częściach Krakowa. Idealnym miejscem dla takich konstrukcji będą parkingi Park & Ride – korzystający z nich mieszkańcy zamiast autem, będą mogli do przystanku dojeżdżać rowerem a następnie korzystać z komunikacji miejskiej.