Kategoria: Region
Opublikowano: 2018-01-29 18:34:41 przez system

Kraków: robot studentów AGH

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie skonstruowali autonomicznego robota transportowo-dostawczego którego zadaniem jest dostarczanie przesyłek w wyznaczone miejsca. Urządzenie jest odpowiedzią na potrzeby rozwijającego się sektora automatyzacji życia codziennego.

ADR (Autonomous Delivery Robot) to elektryczny robot autonomiczny, w którym zastosowano algorytmy inteligentnego sterowania, m.in. może omijać przeszkody. Pomagają mu: czujniki lidar, które laserowo skanują otaczające go środowisko.Oprócz tego, robot tworzy mapy, które automatycznie są zapisywane w jego systemie. Po wybraniu miejsca dostarczenia przesyłki, robot sam wyznacza sobie optymalną trasę i realizuje kolejne zadanie. Posiada też, czujniki ultradźwiękowe, a także ekran dotykowy, za pomocą którego można robotem sterować manualnie. Urządzenie ma możliwość wysyłania komend głosowych. Robot porusza się z prędkością 0,5 m/s i może przewozić ładunek do 10 kg.

ADR może w przyszłości rozwozić lekarstwa, posiłki pacjentom w szpitalu, przewozić bagaże na lotniskach i dworcach,mógłby być wykorzystany jako inteligentny koszyk na zakupy w sklepach wielkopowierzchniowych czy kelner na konferencjach i sympozjach.

Projekt zrealizowali w ramach grantu rektorskiego członkowie Koła Naukowego „Integra” z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH z pomocą opiekuna, dr. inż Marka Długosza. Twórcy mają w planach komercyjne wykorzystanie skonstruowanego przez nich robota
i założenie start-upu o nazwie ARE (Autonomous Robots Everywhere). Warto zaznaczyć, że jest to jedna z pierwszych tego typu studenckich konstrukcji w Polsce.

Działanie robota i jego sprawne poruszanie się po kampusie AGH mogą Państwo zobaczyć na tym filmie: tutaj.