Kategoria: Region
Opublikowano: 2019-04-09 19:56:03 przez system

Kraków: strajk nauczycieli w pigułce

Egzaminy odbędą się w terminie

Akcja strajkowa i spowodowane nią zawieszenie zajęć w części szkół nie zagraża egzaminom w Krakowie. Tak zapewniają dyrektorzy placówek oświatowych.

Egzaminy dla uczniów trzecich klas gimnazjów zaplanowano na 10–12 kwietnia (uczniowie ósmych klas będą swoją wiedzę sprawdzać 15–17 kwietnia).
Drugiego dnia strajku zajęcia dydaktyczne i opiekuńcze zawiesiły 153 krakowskie szkoły i placówki. W środę co najmniej 120 placówek oświatowych zawiesi zajęcia (stan na 9 kwietnia, godz. 15.00).

Z informacji przekazanych przez dyrektorów szkół wynika, że w poniedziałek w Krakowie strajkowało 4767 nauczycieli (informacje z 206 szkół i placówek). Pomimo strajku w szkołach zapewniono opiekę co najmniej 2407 uczniom. W szkołach, które podjęły strajk, przystąpiło do pracy co najmniej 950 nauczycieli – to około 20% proc. ich ogólnej liczby.

Po rozmowach z dyrektorami wybranych szkół wiadomo także, że w wielu miejscach są czynne stołówki – w niektórych z nich wydawano obiady dla wszystkich uczniów, którzy przychodzili w poniedziałek do szkoły. Są też przykłady miejsc, w których rodzice zrezygnowali z posiłków na czas strajku, ale w związku z obecnością uczniów (nawet takich, którzy w danym miesiącu nie korzystali z posiłków) przygotowano dla nich obiady.

W Krakowie jest 12 burs i internatów. Tylko dwie z tych placówek, w porozumieniu z rodzicami, zawiesiły u siebie zajęcia, młodym ludziom zaproponowano alternatywne lokalizacje, jednak nie skorzystali z tej możliwości. Ponad połowa z nich to uczniowie pełnoletni.