Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-05-25 14:55:31 przez system

Kraków świętuje

Aż 11 dni potrwa w tym roku Święto Miasta Krakowa. Rozpocznie się 1 czerwca spektaklem „Zagrać siebie” w Śródmiejskim Centrum Kultury, a zakończy 11 czerwca Świętem ulicy Stolarskiej.

Obchody Święta Miasta związane są rocznicą otrzymania przywileju lokacyjnego przez Kraków. W 1257 r. na podstawie przywileju wytyczono Rynek i przyległe do niego ulice, określono prawa i obowiązki miasta, zasady handlu i rzemiosła. To dzięki lokacji Kraków zaczął intensywniej rozwijać się gospodarczo, a jego znaczenie polityczne wzrosło.

W tegorocznej edycji Święta Miasta znajdą się dobrze znane wydarzenia oraz te całkiem nowe.

Już 2 czerwca odbędzie Tradycyjny Pochód Lajkonika. Lajkonikowy orszak przemierzy przy dźwięku krakowskich melodii w wykonaniu kapeli Mlaskoty od lat niezmienioną trasę: od ulicy Senatorskiej, do Klasztoru Sióstr Norbertanek, następnie ulicami Kościuszki i Zwierzyniecką pod Filharmonię Krakowską, następnie ulicą Franciszkańską i Grodzką do Rynku Głównego, gdzie o godzinie 19.00 na scenie pod Wieżą Ratuszową ma miejsce finałowy taniec Lajkonika i odebranie „haraczu” z rąk Prezydenta Miasta.

3 czerwca w Bazylice oo. Franciszkanów o godzinie 10:30odbędzie się natomiast uroczysta msza święta w intencji Miasta Krakowa. Tego samego dnia odbędzie się uroczysta sesja Rady Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Popołudnie minie natomiast pod znakiem muzyki – na Rynku Podgórskim o godzinie 16:00 rozpocznie się koncert Kazimierza Kowalskiego, który zaśpiewa repertuar operetkowo – musicalowy, a o 18:00 dla publiczności zaśpiewa Joanna Lewandowska z zespołem (koncert „Mężczyźni mojego życia: Marek G. z Krakowa"). O godzinie 19:30 Balet Dworski Cracovia Danza, który w tym roku obchodzi jubileusz 10–lecia istnienia zaprasza na Bal Podgórski.

4 czerwca to dzień, w którym odbędzie się Smoczy Piknik. Najmłodszych wraz z rodzicami i opiekunami zapraszamy pod Wawel na bulwary wiślane w okolicę pomnika psa Dżoka. Piknik potrwa od 10:00 do 21:30. Tego samego dnia na Rynku Głównym o godzinie 12:00 odbędzie się Intronizacja Króla Kurkowego. Wydarzenie to zostało włączone w latach 30. XX w. w obchody Dni Krakowa, ponownie stając się imprezą otwartą dla krakowian i turystów. W czasie ich trwania Bractwo znów organizowało uroczysty pochód intronizacyjny do Rynku Głównego, gdzie następowało przekazanie kura nowemu królowi kurkowemu i złożenie hołdu miastu. Tak też będzie i tym razem.

5 czerwca odbędzie się Dzień Otwarty Magistratu. Mieszkańców i turystów czeka z tej okazji wiele atrakcji. Więcej informacji na ten temat można przeczytać tutaj.

Na zakończenie Święta Miasta, od godziny 16:00 do 22:00 odbędzie się Święto ulicy Stolarskiej.