Kategoria: Region
Opublikowano: 2018-11-28 18:15:37 przez system

Kraków: w Miasteczku Studenckim AGH powstanie mural

Znamy zwycięzcę konkursu na mural na 100-lecie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Najlepszą pracą jury ogłosiło projekt autorstwa Anny Wardęgi, studentki krakowskiej ASP. Realizacja muralu przewidziana jest na wczesną wiosnę 2019 roku.

Znamy zwycięzcę konkursu na mural na 100-lecie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Najlepszą pracą jury ogłosiło projekt autorstwa Anny Wardęgi, studentki krakowskiej ASP. Realizacja muralu przewidziana jest na wczesną wiosnę 2019 roku. Zwycięski projekt bardzo trafnie oddaje zarówno naukowy charakter uczelni, jak i specyfikę Miasteczka Studenckiego AGH, gdzie malowidło powstanie. Mural prezentuje różne dziedziny nauki, które są rozwijane w murach uczelni, m.in. geodezję, naukę o kosmosie, akustykę czy energię odnawialną. Możemy też poczuć, że bohaterem tego muralu jest student AGH - widzimy go podczas zajęć, w pokoju w akademiku czy też… w kosmosie. Zamieszczenie w projekcie futurystycznych elementów pozwala zastanowić się nad tym, jaką przyszłość ma AGH i jej studenci u progu kolejnego stulecia uczelni.

Anna Wardęga, autorka zwycięskiej pracy, pochodzi z Krakowa i jest studentką III roku na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Inny jej projekt zwyciężył w roku 2018 w konkursie na mural, który znalazł się na jednej ze ścian akademika we Wrocławiu. Konkurs na mural, który ozdobi jedną ze ścian akademika na terenie Miasteczka Studenckiego AGH, cieszył się dużym zainteresowaniem twórców. W konkursie wystartowało trzydziestu autorów z całej Polski. Do drugiego etapu przeszło ośmiu z nich. Od 20 do 27 listopada głosy na finałowe propozycje oddawali internauci. Najwyżej oceniony przez nich projekt otrzymał 15 punktów, zaś miejsca drugie i trzecie otrzymały odpowiednio 10 i 5 punktów. Wszystkie osiem projektów trafiło pod obrady jury w trzecim etapie. O ostatecznym wyniku konkursu zadecydowała suma punktów etapu drugiego i trzeciego. Prace zostały ocenione przez jury, w którego skład weszli przedstawiciele AGH oraz ekspert z ASP w Krakowie. Nagrodą główną w konkursie jest 5 tys. zł.

Mural zostanie wykonany wczesną wiosną 2019 roku na Miasteczku Studenckim AGH. Malowidło o wymiarach 16 m x 15 m ozdobi południową ścianę Domu Studenckiego „Stokrotka” w Krakowie przy ul. Rostafińskiego 2 i będzie jednym ze sposobów uczczenia 100-lecia AGH w przestrzeni miejskiej. Warto dodać, że będzie to już drugi wyłoniony na podstawie konkursu mural na terenie kampusu AGH. Pierwszy powstał pięć lat temu i ozdobił jedną ze ścian kamienicy przy ulicy Czarnowiejskiej w Krakowie.