Kategoria: Region
Opublikowano: 2018-05-02 19:44:23 przez system

Kraków wygrał konkurs na najdłuższą flagę

W Krakowie został pobity rekord Polski na najdłuższą flagę państwową! Z inicjatywy wojewody małopolskiego Piotra Ćwika oraz ZHP Chorągwi Krakowskiej harcerze, mieszkańcy Krakowa, Małopolski, a także turyści rozwinęli ponad dwukilometrową biało-czerwoną flagę. Wydarzenie stało się okazją do wspólnego, radosnego świętowania Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który obchodzimy 2 maja. Wpisało się również w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Od dziś najdłuższa flaga Polski ma 2057 m. Potwierdził to sędzia z Biura Rekordów, który czuwał nad przebiegiem wydarzenia. Tym samym Kraków pobił rekord, który dotychczas należał do Warszawy. W 2016 r. mieszkańcy stolicy rozwinęli flagę o długości 1556,2 m.
Natomiast dziś najdłuższa biało-czerwona flaga została rozwinięta wzdłuż Drogi Królewskiej: od Bramy Floriańskiej, przez ulicę Floriańską, Rynek Główny, ulicę Grodzką, aż do Wzgórza Wawelskiego, gdzie nastąpił finał akcji.

Barwy narodowe powinny nas wszystkich łączyć. Dziś w Krakowie mogliśmy tego niewątpliwie doświadczyć. Dziękuję wszystkim, którzy do nas dołączyli i wspólnie z nami rozwijali flagę. Wielkie podziękowania należą się harcerzom z ZHP Chorągwi Krakowskiej, w tym najmłodszym harcerzom i zuchom. Stworzyliśmy jedną, wielką biało-czerwoną wspólnotę! – podsumowuje wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Foto z http://krakow.eska.pl