Kategoria: Region
Opublikowano: 2020-12-04 19:36:28 przez Czas2012

Kraków znów się kręci wokół szopki!

Kunsztownie zdobione, strzeliste, barwne, każda na swój sposób wyjątkowa, wyróżniająca się drobnym szczegółem, wybranymi przez autora elementami architektury czy charakterystycznymi figurkami – w tym roku kolejny już raz krakowskie szopki zdobią miejskie place i uliczki. W obrębie Starego Miasta eksponowanych jest ich blisko 40.

Na wielbicieli szopkowej tradycji czekają również wirtualny spacer szlakiem najpiękniejszych szopek, gra terenowa oraz warsztaty online dla dzieci i rodziców „Ekoszopka pod choinkę”. Szopki są prezentowane w przestrzeni miejskiej od 3 grudnia tego roku do 2 lutego roku 2021. Projekt Wokół Szopki organizowany jest przez Miasto Kraków, KBF oraz Muzeum Krakowa – oddział Celestat.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreśla: Szopki towarzyszą zimowym spacerom krakowian już od wielu lat i w tym roku nie mogło być inaczej. Tym razem przygotowaliśmy dla Państwa prawie 40 misternie wykonanych szopek, w których znajdziemy odwołania do historii, krakowskiej architektury i tradycji. Celebrujmy ten niezwykły czas, dbajmy o siebie i naszych bliskich i niech widok wspaniałych szopek przyniesie nam radość i nadzieję. To forma doświadczania kultury i dziedzictwa, która jest w pełni bezpieczna, przygotowana zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi. Pamiętajmy, że kultura jest częścią naszej codzienności i musimy dbać o nią także w czasach pandemii.

Szopki w przestrzeni miasta ze spacerownikiem
W obrębie ścisłego centrum miasta szopki stanęły 3 grudnia i będzie można je podziwiać przez kolejne dwa miesiące. Każda z nich jest wyjątkowa i każda ma wyróżniający ją element, dlatego tegoroczny spacer szlakiem szopek być może zamieni się w rodzinne poszukiwanie – maleńkiego trębacza z wieży Mariackiej, szopki z największą reprezentacją braci mniejszych czy tej najmocniej zainspirowanej architekturą Wawelu.

Kluczem do oglądania wspaniałych dzieł krakowskich szopkarzy może być spacerownik, w którym znajdują się krótkie ich opisy, informacje o ich twórcach, postaciach w nich występujących oraz towarzyszących w tym roku spacerowi literackich inspiracjach – bo, jak podają organizatorzy, żadna z szopek nie została umieszczona na trasie spaceru przypadkowo.

Spacerowniki w wersji papierowej będą dostępne w punktach InfoKraków oraz w oddziałach Muzeum Krakowa (kiedy muzea zostaną otwarte) oraz online wkrótce na Wydarzeniu na Facebooku.

Konkurs szopek
W tym roku Konkurs Szopek Krakowskich ma zmienioną formułę: twórcy dostarczali swoje prace bezpośrednio do siedziby Celestatu i tam, tradycyjnie w pierwszy czwartek grudnia, ich dzieła zostały ocenione i nagrodzone przez Sąd Konkursowy. Ogłoszenie laureatów nastąpi w niedzielę, 6 grudnia o godzinie 14.00 w formie transmisji na kanale Facebook: facebook.com/muzeumkrakowa.

Konkursowe szopki zostaną pokazane publiczności na wystawie w Celestacie, oddziale Muzeum Krakowa – dostępnej online od 7 grudnia na stronie internetowej muzeumkrakowa.pl, natomiast na żywo zobaczymy je przy ulicy Lubicz 16 w momencie otwarcia muzeów w Polsce.

Warsztaty dla najmłodszych „Ekoszopka pod choinkę” i wirtualny spacer szlakiem szopek
W Krakowie świąteczną tradycję bez wątpienia wyznaczają nasze wyjątkowe szopki, które są fenomenem znanym i docenianym na całym świecie. To przykład unikatowego rzemiosła opartego na skrupulatnym składaniu niezwykłych konstrukcji inspirowanych krakowską architekturą, a jednocześnie przywodzących na myśl bajkowe zamki pełne kolorowych okien, strzelistych wieżyczek i legendarnych bohaterów. Któż nie chciałby mieć takiej własnej małej szopki pod choinką? Teraz będzie to możliwe – wystarczy zebrać sreberka, kartony i klej, włączyć ulubione kolędy (a najlepiej zaśpiewać je samemu) i wykonać z dziećmi rodzinną szopkę, która będzie najwspanialszą świąteczną ozdobą pod naszym drzewkiem.

Warsztaty online „Ekoszopka pod choinkę”, prowadzone przez absolwentkę ASP Katarzynę Partykę-Smalcerz, są dostępne bezpłatnie od 4 grudnia na wydarzeniu na Facebooku: Wokół szopki – spacerem po Krakowie 2020 oraz na profilu Kids in Kraków.

Fascynujące opowieści o najpiękniejszych i najciekawszych szopkach można będzie usłyszeć dzięki wirtualnemu spacerowi z dyrektorem Muzeum Krakowa, Michałem Niezabitowskim. Poznamy zaskakujące historie o towarzyszących szopkarzom inspiracjach, tajemnicach ukrytych w skrzących się wieżyczkach czy ciekawych faktach z życia twórców.

Wirtualny spacer będzie dostępny na stronie wydarzeniu Facebookowym w pierwszej połowie grudnia.

Mikołajkowo-szopkowa gra rodzinna
Dla wszystkich spragnionych mocnych wrażeń, tęskniących za małą rywalizacją, organizatorzy przygotowali rodzinną grę terenową, dzięki której najmłodsi wielbiciele przygód poznają szopkowe ciekawostki i poćwiczą spostrzegawczość. Grę, przeznaczoną dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat, można pobrać ze strony internetowej kidsinkrakow.pl, a od 4 grudnia odebrać w punktach InfoKraków w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) i przy ul. św. Jana 2.

Link do gry rodzinnej jest dostępny TUTAJ.

Krakowskie szopkarstwo już od dwóch lat figuruje na „Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO”.

Info: UM Kraków