Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-08-12 15:12:26 przez system

Krakowscy studenci budują marsjańskiego robota

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie budują prototyp łazika marsjańskiego, który we wrześniu wystartuje w największych w Europie zawodach robotyczno-kosmiczny

European Rover Challenge (w skrócie ERC) to prestiżowe zawody robotów marsjańskich, skonstruowanych przez zespoły studentów. Zawody odbędą się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k. Chęcin (województwo świętokrzyskie) w dniach 5-6 września 2015 r. Zadaniem stojącym przed zawodnikami jest zaprojektowanie i budowa łazika marsjańskiego, który weźmie udział w pięciu konkurencjach terenowych, polegających m.in. na pobraniu próbki gleby. Oceną konkursu zajmą się specjaliści z sektora kosmicznego, w tym Harrison Schmitt-wybitny geolog-profesor uniwersytecki i były astronauta NASA, który uczestniczył w misji Apollo 17. Wspierać go będą polscy specjaliści w dziedzinie teledetekcji, nawigacji satelitarnej czy geologii planetarnej.

Grupa studentów z AGH, występująca pod nazwą Integra, jest jedną z 26 drużyn, które zakwalifikowały się do zawodów. Rywalizować będą z zespołami z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Turcji, Bangladeszu, Indii, a także z 12 innymi ekipami z Polski.

W drużynie jest 14 osób z różnych kierunków. Na chwilę obecną zakończyliśmy projekt mechaniki łazika i wykonaliśmy konstrukcję ramy. Czekamy jeszcze tylko na dostarczenie kół i silników. Część elektroniczna jest wykonana w całości, jesteśmy teraz na etapie testów poszczególnych modułów-mówi Rafał Burza z Integry.-Ciągle trwają prace nad oprogramowaniem sterującym łazikiem oraz oprogramowaniem komputera głównego.

ERC to nie tylko zawody robotów marsjańskich. Oprócz konstrukcji studenckich na dodatkowym torze swoje zastosowanie zaprezentują profesjonalne roboty, wykorzystywane przez wojsko czy policję. W strefie pokazów naukowo-technologicznych zaplanowano m.in. start rakiety, warsztaty robotyczne oraz prezentację humanoida NAO-robota, który chodzi, rozmawia i reaguje na otoczenie.

W ramach spotkania z gośćmi specjalnymi, zorganizowana zostanie również wideo konferencja z Andy Weirem, autorem powieści Marsjanin, na podstawie której realizowany jest film w reżyserii Ridleya Scotta i główną rolą Matta Damona.

Wydarzeniu patronuje Ministerstwo Gospodarki. Partnerami zostali m.in. ESA Europejska Agencja Kosmiczna, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Mars Society Polska, a także Miasto Kraków. Więcej informacji znajduje się na stronie wydarzenia: www.roverchallenge.eu