Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-11-09 13:38:28 przez system

Krakowska Lekcja Śpiewania

W piątek 11 listopada na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się 62. Lekcja Śpiewania. Tradycyjnie artyści Loch Camelot pod przewodnictwem Ewy Korneckiej, wspólnie ze zgromadzoną na Rynku publicznością zaśpiewają najpiękniejsze polskie pieśni i piosenki.

Koncert poprowadzą Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański oraz Kazimierz Madej. Na tę okazję Kancelaria prezydenta Krakowa przygotowała 6500 bezpłatnych śpiewników.

Na scenie 62. Lekcji Śpiewania wystąpią delegacje krakowskich szkół. Studenci 40 różnych narodów m.in. z Senegalu, Peru, Białorusi, Zimbabwe, Kongo, Indonezji, Iraku, ze Szkoły Letniej Języka Polskiego i Kultury Politechniki Krakowskiej zmierzą się z niewątpliwie trudną polszczyzną w piosence „Przybyli ułani pod okienko”.

Lekcja Śpiewania – to już ponad 70 koncertów, podczas których publiczność uczy się śpiewania polskich piosenek, pieśni i kolęd. I myliłby się ten, kto myśli, że to nuda i kolejna „akademia ku czci...” Wprawdzie wiele utworów ma po kilkadziesiąt i kilkaset lat, ale forma i atmosfera koncertu czyni z nich współczesne „hity”. Śpiewakami bywają politycy, bezdomni, kapucyni, dziennikarze, a nawet egzotyczni turyści z Mauritiusa. Do tej pory rozdano około 400.000 bezpłatnych śpiewników, z których wyśpiewało ich treść blisko 500.000 ludzi. Jeden z takich śpiewników zabrał ze sobą do Watykanu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Po kilku tygodniach organizatorzy „lekcji” otrzymali list od Jana Pawła II, który zawierał podziękowania za śpiewnik, błogosławieństwo papieskie i zachętę do kontynuowania tego przedsięwzięcia.

Lekcja Śpiewania – to przewrotna forma koncertu polegająca na tym, że to nie artyści, ale właśnie publiczność jest głównym wykonawcą. Związany od początku z „lekcjami” krakowski kabaret Loch Camelot wspiera i pomaga w śpiewaniu podając odpowiednią tonację i linię melodyczną. Rozdawane śpiewniki stanowią swoistą „pomoc naukową”, z której, jak ze „ściągi”, korzystają Krakowianie i turyści. Rekord frekwencji to 30 000 uczestników 11 listopada 2008 r.

Lekcja Śpiewania – to typowy „krakowski produkt”, no bo jak inaczej wytłumaczyć zjawisko, jakim jest śpiewanie przez tysiące ludzi, często na deszczu i mrozie archaicznych piosenek na Rynku Głównym w Krakowie. A wszystko to zaczęło się 14 lat temu, kiedy do Magistratu przyszło dwóch „pozytywnie zakręconych” i zaproponowało zmianę sposobu obchodów Święta Niepodległości ze smutnych ich zdaniem, na radosne. Hasła typu: ”precz ze smutkiem…” i „patriotyzm nie musi być cierpieniem...” budziły obawy, ale mimo to wydano zgodę na zorganizowanie pierwszego koncertu pt. Radosna Niepodległości. 11 listopada 2002 roku pod Sukiennicami rozdano kilkaset śpiewników i wspólnie z prawie dwutysięczną publicznością odśpiewano trzydzieści „pięknych i wesołych piosenek”… Od tej pory wzruszenie i radość to typowe „objawy” wspólnego śpiewania, a pojawianie się całych rodzin to norma.

Lekcja Śpiewania – to „promotor” idei utworzenia Biblioteki Polskiej Piosenki. Stała obecność tysięcy ludzi na każdym koncercie ostatecznie przekonały władze Krakowa o potrzebie utworzenia tej instytucji w 2007r. Biblioteka Polskiej Piosenki to autoryzowane źródło informacji dotyczących polskiej pieśni i piosenki. Od kilkunastu miesięcy Cyfrowa Biblioteka odnotowuje 1 000 0000 odsłon miesięcznie! Od 2007 do 2012 r. zarejestrowano ich ponad 61 mln! BPP realizuje wiele projektów edukacyjnych, kulturalnych oraz społecznych, dalece wykraczających poza działalność zwykłej biblioteki. Zapraszamy na www.bibliotekapiosenki.pl