Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-12-06 11:46:39 przez system

Krakowska szopka w katedrze Notre-Dame

Nawet 2 mln turystów zobaczy najwyższą w historii szopkę krakowską, którą w okresie Adwentu i świąt Bożego Narodzenia można oglądać w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Ponad 5-metrowe dzieło prezentowane w stolicy Francji zostało wykonane przez rodzinę Markowskich.

Jak poinformował główny autor Marek Markowski, szopkę udostępniono zwiedzającym z początkiem Adwentu; pozostanie w paryskiej świątyni do początku lutego 2016 r.

Szopka stoi pięknie w północnej nawie, jest niesamowicie dobrze wyeksponowana - specjalnie podświetlona, z dodatkową dekoracją —powiedział.

Propozycja wystawienia krakowskiej szopki napłynęła do Marka Markowskiego od kanonika i rektora katedry Notre-Dame Patricka Jacquina, dzięki pośrednictwu attachatu kulturalnego ambasady Polski w Paryżu. Przedstawiciel świątyni w specjalnym liście tłumaczył, że każdego roku w okresie Adwentu i świąt Bożego Narodzenia katedra proponuje odwiedzającym ją pielgrzymom i turystom modlitwę, kontemplację i podziwianie szopki dużych rozmiarów, posiadającej również wyjątkowe walory rzemieślnicze i artystyczne.

Do tej pory wystawiano szopki m.in. z Włoch, Niemiec, Francji, Czech. Dzieło, które pojechało do Francji, jest na stałe wystawiane w krużgankach bazyliki oo. franciszkanów w Krakowie. To najwyższa szopka w dziejach Konkursu Szopek Krakowskich. Mierzy 501 cm wysokości, 275 cm szerokości i 111 cm głębokości. Podświetlonych jest w niej 108 witraży oraz 80 innych okienek. Szopka wygrała konkurs w 2010 r.

Szopka zawiera, obok najważniejszej sceny Bożego Narodzenia, elementy architektoniczne ze wszystkich 21 kościołów znajdujących się w ścisłym centrum Krakowa, a także budynków świeckich, takich jak Brama Floriańska, Barbakan czy Sukiennice. W jej 10 witrażach przedstawiono wizerunki dziewięciu świętych, których groby znajdują się w Krakowie oraz wizerunek św. Jana Pawła II. Całość uzupełniają bohaterowie krakowskich legend.

Według autora zaprezentowanie szopki w jednym z najważniejszych zabytków Paryża i Francji - katedrze Notre-Dame, którą w tym czasie odwiedzi około 2 mln osób, będzie wyróżnieniem, jakiego jeszcze w historii krakowskiego szopkarstwa nie było. Szopka robi wielkie wrażenie na turystach, szczególnie z Azji. Jej pokaz jest też wydarzeniem dla Polonii mieszkającej w stolicy Francji